Restaurohet Muzeu Kombëtar | Ambasadorja e BE: Po punojmë edhe në 11 bashki të tjera

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fasada e Muzeut Historik Kombëtar dhe ndërtesa e institutit të ish-të përndjekurve politikë do të restaurohen falë programit “Eu4culture”.

Ambasadorja e Bashkimit Europian, Christian Hohmann së bashku me ministrene kulturës Elva Margariti vizituan këtë të enjte punimet për rehabilitimin e këtyre dy godinave të rëndësishme të trashëgimisë kulturore.

Përmes një postimi në twitter ambasadorja Hohamann tha se ky projekt do të vazhdojë në 11 bashki të vendit.

- Advertisement -

“Nëpërmjet programit EU4Culture, ne po restaurojmë objektet kulturore të dëmtuara në 11 bashki dhe po mbështesim zhvillimin ekonomik lokal, duke promovuar objekte të trashëgimisë kulturore me një potencial të lartë për turizmin dhe ekonominë më të gjerë të vendit”, theksoi ajo.

Ndërhyrja ne Muze po zhvillohet në dy faza, restaurimi i mozaikut dhe çatisë dhe zhvillimi i një projektit-dizajni të ri për të gjithë Muzeun.

Ndërsa në godinën e ish-të përndjekurve që u dëmtua nga tërmeti i 2019-tës po kryen punime tërësore për restaurimin dhe përmirësimin e infrastrukturës së saj.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

TË FUNDIT

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

Spahiu ironizon demokratët: Kur fliste Selami ju qeshnit që t’ju shihte kryetari

Juristi Kreshnik Spahiu ka ironizuar demokratët duke iu rikujtuar se kur fliste Eduard Selami, ata qeshnin për t’i rënë në sy kryetarit. “Sot Partia Demokratike...

Deputeti i PD tregon si u “ndezën gjakrat”: Ja sherri pas mbledhjes së kryesisë

Deputeti i PD, Lefter Gështenja tregoi në emisionin Now në Euronews Albania si nisi konflikti gjatë mbledhjes së kryesisë së PD që përfundoi me...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×