Rikthehet skandali ‘Pegasus’, në përgjim liderët katalanas

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Programi ‘Pegasus’ është sërish në qendër të vëmendjes, këtë herë për përgjimin e liderëve katalanas pro-pavarësisë.

Të paktën 65 persona, përfshirë 3 presidentë katalanas dhe 4 euro-deputetë janë përgjuar në periudhën 2017-2020.

Ish-presidenti Carles Puigdemont, aktualisht euro-deputet, kërkoi një hetim në nivel evropian.

- Advertisement -

“Ne, si ligjvënës dhe të paktën një nga asistentët tanë janë përgjuar nga ‘Pegasus’ teksa punonin në këtë zyrë, duke vënë në rrezik informacionet e gjithë Parlamentit”, tha eurodeputeti Carles Puigdemont.

Grupi kanadez që udhëhoqi kërkimet, ‘Laboratori i Qytetarëve’, pretendon se pas akteve të spiunazhit, që kanë një kosto prej qindra miliona euro, janë autoritetet spanjolle.

“Shteti spanjoll ka organizuar një komplot kriminal me para nga burime të fshehta për të sulmuar një lëvizje politike demokratikisht legjitime në institucione dhe në rrugë”, u shpreh Puigemont.

Madridi zyrtar i ka mohuar këto akuza.

“Qeveria nuk ka asgjë për të fshehur, absolutisht asgjë. Rrjedhimisht, ajo do bashkëpunojë maksimalisht me drejtësinë në hetimin e këtij rasti, nëse gjykata do ta kërkojë”, deklaroi zëdhënësja e qeverisë spanjolle, Isabel Rodriguez.

Ndërkohë, komisioni i Parlamentit Evropian i ngarkuar me hetimin mbi aktivitetet e programit “Pegasus” nisi nga puna të martën.

Ai do të menaxhojë edhe rastet e tjera të përgjimeve, që përfshijnë akuzat ndaj Hungarisë, Polonisë dhe Greqisë.

Programi, i krijuar nga kompania izraelite NSO, depërton nëpër pajisje për të lexuar tekste, dëgjuar telefonata, apo për të aktivizuar mikrofonin.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Degët më pak të preferuara dhe më të kërkuarat në Universitetin e Tiranës

“Review” në Euronews Albania ka paraqitur një listë me degët më të kërkuara në Universitetin e Tiranës.   10 Degët më të kërkuara në UT   1 Informatikë Ekonomike 98.75% 2 Informatikë 98.50% 3 Financë 96.59% 4 Drejtësi 94.92% 5 Teknologji...

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

TË FUNDIT

Degët më pak të preferuara dhe më të kërkuarat në Universitetin e Tiranës

“Review” në Euronews Albania ka paraqitur një listë me degët më të kërkuara në Universitetin e Tiranës.   10 Degët më të kërkuara në UT   1 Informatikë Ekonomike 98.75% 2 Informatikë 98.50% 3 Financë 96.59% 4 Drejtësi 94.92% 5 Teknologji...

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

Goditet me thikë 19-vjeçarja shqiptare në Selanik

Në një park në Selanik ka ndodhur një ngjarje tronditëse këtë të diel rreth orës 5:30 të pasdites. Një person ka goditur me thikë...

Sulmi terrorist në Turqi, ja kush e mori përgjegjësinë

Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) ka pranuar se ka kryer sulmin terrorist të ndodhur mëngjesin e kësaj të diele në Ankara të Turqisë. Kjo...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×