English

Rindërtimi pas luftës, konferencë në mbështetje të Ukrainës në Lugano

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet në Lugano të Zvicrës kanë përfunduar të gjitha përgatitjet për të pritur Konferencën kushtuar rindërtimit të Ukrainës e cila nis këtë të hënë.

Liderë nga dhjetëra shtete dhe organizata ndërkombëtare do të diskutojnë për rindërtimin e vendit pasi lufta të përfundojë.

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen shprehet se rruga e Ukrainës është Bashkimi Europian.

- Advertisement -

“Rrugëtimi juaj europian dhe rindërtimi i vendit do të shkojnë krah njëri tjetrit. Ukraina do të kryesojë. Investimet të mëdha do të ketë. Por për të maksimizuar ndikimin e tyre dhe për të nxitur besimin e biznesit, investimet do të duhet të shoqërohen me një valë të re reformash”, u shpreh Von der leyen.

Diskutimet dyditore të konferencës do të fokusohen në rindërtimin dhe zhvillimin, si dhe në kontributet nga partnerët ndërkombëtarë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×