English

Rindërtohet fytyra e gruas neandertale, 75 000-vjeçare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkencëtarët kan mundësuar një rindërtim të jashtëzakonshëm të fytyrës së një gruaje neandertale që ka jetuar 75,000 vjet më parë.

- Advertisement -

Rikrijimi është bërë i mundur duke u bazuar nga mbetjet e copëtuara të një kafke, kockat e së cilës ishin tepër të buta pas nxjerrjes nga gërmimet.

Mbetjet kockore u gjetën në shpellën Shanidar në veri të Irakut.

Me lejen e departamentit lokal të antikiteteve, fragmentet e kafkës u dërguan në Mbretërinë e Bashkuar në blloqe sedimenti për të filluar procesin e mundimshëm të përpunimit dhe bashkimit të tyre.

Ekspertët paleoartists më pas krijuan modelin 3D duke krijuar një skulpturë që jep një identitikit se si ka qenë fytyra e njerëzve të lashtë.

Për një kohë të gjatë, shkencëtarët i konsideronin Neandertalët brutalë dhe jo të sofistikuar në krahasim me speciet tona, por kjo pikëpamje ndryshoi që pas disa zbulimeve të bëra në Shanidar.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?