English

Rreth 900 tërmete u regjistruan në Islandë gjatë ditës, 4 mijë njerëz u evakuuan 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërsa Islanda po përgatitet për një shpërthim të mundshëm vullkanik, dhjetëra mijëra tërmete janë regjistruar në javët e fundit dhe në jug të këtij vendi ishullor janë regjistruar rreth 900 tërmete vetëm sot, njoftuan autoritetet lokale dhe konfirmuan se pothuajse 4000 njerëzit janë evakuuar gjatë kësaj jave.

- Advertisement -

“Tani për tani ne po përballemi me një pasiguri të madhe: a do të ketë një shpërthim dhe nëse po çfarë do të jetë dëmi”, tha Matthew James Roberts, kreu i kërkimit në Shërbimin Meteorologjik të Islandës, sipas Reuters.

Banorët e qytetit të Grindavik përshkruan se si lanë shtëpitë e tyre në orët e para të mëngjesit të së shtunës gjatë një tërmeti që krijoi çarje në rrugë dhe dëmtoi strukturën e ndërtesave të banimit.

Pothuajse të gjithë banorët e këtij qyteti kanë qëndruar me familjarë apo miq. Gadishulli Reykjanes, i vendosur në jugperëndim të kryeqytetit Reykjavík, është një pikë e njohur vullkanike dhe sizmike. Në mars 2021, lava shpërtheu në mënyrë spektakolare nga një çarje në tokë midis 500 dhe 750 metra të gjerë në zonën e sistemeve vullkanike Fagradalsfjal.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?