English

Rreziku i luftës, 15 vende evropiane të gatshme për të blerë sisteme mbrojtje ajrore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pesëmbëdhjetë vende evropiane njoftuan të enjten se do të blinin së bashku sistemet e mbrojtjes ajrore për të mbrojtur kontinentin.

- Advertisement -

Gjermania, e cila udhëhoqi projektin, do të koordinojë prokurimet e përbashkëta për t’u mbrojtur kundër raketave me rreze të afërt, si dhe me rreze të mesme dhe të gjatë, tha ministria e mbrojtjes.

Katërmbëdhjetë nga vendet e përfshira në këtë projekt, Belgjika, Bullgaria, Çekia, Estonia, Gjermania, Hungaria, Letonia, Lituania, Holanda, Norvegjia, Sllovakia, Sllovenia, Rumania dhe Mbretëria e Bashkuar, janë anëtarë të NATO-s.

Ndërkohë pjesë e projektit do të jetë dhe Finlanda e cila ka aplikuar për të qenë pjesë e aleancës ushtarake transatlantike (NATO).

Njoftimi erdhi vetëm disa orë pasi Britania e Madhe dhe Franca njoftuan se po rrisin dërgesat e tyre të sistemeve të mbrojtjes ajrore në Ukrainë pas një vale sulmesh raketore ruse kundër qyteteve ukrainase në fillim të kësaj jave. Gjermania e ka furnizuar gjithashtu Kievin me sisteme të shumta IRIS-T.

Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Mircea Geoană përshëndeti krijimin e iniciativës.

“Aktivet e reja, plotësisht të ndërveprueshme dhe të integruara pa probleme brenda mbrojtjes ajrore dhe raketore të NATO-s, do të rrisin ndjeshëm aftësinë tonë për të mbrojtur Aleancën nga të gjitha kërcënimet ajrore dhe raketore,” shtoi ai.

Pushtimi rus i Ukrainës ka nxitur një “rivendosje” të qëndrimit të NATO-s me aleatët që dërgojnë më shumë aftësi në krahun lindor duke përfshirë avionë luftarakë, anije luftarake dhe trupa.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?