English

Rrëzimi i avionit të Prigozhin, eksperti publikon fotot: S’ka qenë aksident

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rrëzimi i avionit ku besohet se humbi jetën Yevgeny Prigozhin ishte rezultat i një “katastrofe” në ajër dhe jo një aksidenti natyror, sipas analistit ushtarak Sean Bell.

- Advertisement -

Duke përdorur pamjet e momentit të rrëzimit që janë shfaqur në internet, ai shpjegon se çfarë mund të ketë ndodhur që çoi në përplasjen e avionit privat në tokë.

Një pjesë e filmimit tregon një “vorbull reje” që nuk qëndron njësoj si pjesa tjetër, thotë Bell.

Duke u mbështetur në përvojën e tij të fluturimit të avionëve luftarakë, ai shpjegon se mund të jetë një shpërthim ose një sistem raketash tokë-ajër që ka shkaktuar aksidentin.

Videot tregojnë gjithashtu atë që duket të jetë një gjurmë tymi që vjen nga rrënojat e aeroplanit, ndërsa ai është rreth gjysmës së rrugës në zbritjen e tij.

Bell thotë se është pothuajse i sigurt se nuk është tym, por siç thotë ai ndoshta është “shfrytëzimi i karburantit”.

Pamjet e aeroplanit më afër tokës duket se e tregojnë atë me vetëm një krah – gjë që shpjegon pse ai u rrëzua “vertikalisht dhe jo si një gjethe që bie”, thotë Bell.

Ndërkohë, fotot nga vendi i përplasjes tregojnë një krah “dukshëm të ndarë”.

“Tani, ju i bashkoni të gjitha këto… ka shumë arsye pse kjo mund të ketë ndodhur, por ky nuk është një aksident natyror,” shpjegon Bell.

“Kjo është një katastrofë që ka ndodhur në ajër. Problemi me këtë teori është se në përgjithësi, [një shpërthim] brenda një avioni e shpërndan atë dhe për këtë arsye ndoshta nuk do të hiqte një krah, ndërsa një sistem raketash tokë-ajër ose një sistem raketash ajër-ajër në përgjithësi përpiqet të gjejë pjesët më të lëngshme të një avioni, dhe aty ku krahu bashkohet me avionin kryesor,” shtoi ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×