English

Rritet kredia konsumatore, bankat dhanë 9.1 mld lekë në janar-mars

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kërkesat për të marrë një kredi konsumatore janë rritur këtë vit. Në tre muajt e parë të vitit, Bankat kanë dhënë 9.1 mld lekë.

- Advertisement -

Sipas Bankës Qendrore, në raport me një vit më parë, kjo shumë është rreth 30% më e madhe, ndërsa në total portofoli i kësaj kredie ka arritur në 72 mld lekë.

Rritja e kredisë konsumatore është një tregues i një ecurie pozitive të kreditimit të individëve, e mbështetur nga tendenca e mirë e ekonomisë dhe nga normat relativisht të ulëta të interesit, krahasuar me ekonomitë e tjera.

Edhe sipas vrojtimit të aktivitetit kreditues, të kryer nga Banka e Shqipërisë, kushtet dhe termat e përgjithshëm për kreditë akorduar individëve u lehtësuan disi vetëm në kreditë konsumatore në tremujorin e parë.

Analizat e Bankës së Shqipërisë kanë treguar se kredia konsumatore zakonisht ka një natyrë prociklike, duke qenë se është një kredi që mbështet konsumin dhe ndjek rritjen e tij.

Për këtë arsye, ecuria e kredisë konsumatore mund të jetë një indikator për përmirësimin e tendencave të konsumit privat në ekonomi.

Mbështetur në të dhënat e INSTAT, rritja ekonomike mesatare e konsumit privat të popullatës vitin e kaluar ishte rreth 2.7%.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?