“Rritja ekonomike 3 % për vitet 2022 dhe 2023”, BERZH: Duhet reformë fiskale

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqipëria duhet të përmirësojë performancën e administratës tatimore përmes zbatimit të reformave në drejtim të zgjerimit të bazës së taksave, përmirësimit të sistemit dhe reduktimit të parasë kesh në ekonomi.

Ky është rekomandimi kryesor i Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim në raportin e tranzicionit 2022-2023.

BERZH thotë se reformat në tatime janë të domosdoshme për të shmangur rrezikun fiskal, që kërcënohet nga çmimet e larta. Shqetësimi pasqyrohet pas publikimit të raportit të Kontrollit të Lartë të Shtetit, ku administrata tatimore nuk ka mbledhur dot 400 milionë euro në nëntë muajt e parë të këtij viti.

- Advertisement -

Rekomandimi tjetër i BERZH është përmirësimi i klimës së biznesit, rritjen e mbështetjes për bizneset e vogla dhe të mesme dhe garantimi i sigurisë së shërbimeve online qeveritare.

BERZH parashikon që rritja ekonomike të jetë 3 për qind, si për këtë vit, ashtu edhe për vitin e ardhshëm.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

Pentagoni përuron avionin “B-21”. SHBA, kontrast zhvillimit kinez

Avioni i ri amerikan, me kapacitete bërthamore dhe i pakapshëm nga radarët, bëri debutimin e parë të premten pas vitesh të tëra prodhimi në...

Çmim kufizues naftës ruse, vendet e BE-së arrijnë marrëveshjen, kostoja 60$ për fuçi

Vendet e Bashkimit Evropian ranë dakord të premten të kufizojnë çmimin e naftës ruse që transportohet në rrugë detare në 60 dollarë për fuçi,...

TË FUNDIT

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

Pentagoni përuron avionin “B-21”. SHBA, kontrast zhvillimit kinez

Avioni i ri amerikan, me kapacitete bërthamore dhe i pakapshëm nga radarët, bëri debutimin e parë të premten pas vitesh të tëra prodhimi në...

Çmim kufizues naftës ruse, vendet e BE-së arrijnë marrëveshjen, kostoja 60$ për fuçi

Vendet e Bashkimit Evropian ranë dakord të premten të kufizojnë çmimin e naftës ruse që transportohet në rrugë detare në 60 dollarë për fuçi,...

Afrika Jugore: 9 viktima, 8 të zhdukur nga përmbytjet

Të paktën nëntë persona janë vrarë dhe tetë janë zhdukur në Afrikën e Jugut pasi u përfshinë nga përmbytjet në lumin Jukskei në Johanesburg...

Putin nuk pranon kushtet/ Pas SHBA, edhe Gjermania përpiqet të bindë Putin

Shtëpia e Bardhë ka konfirmuar se presidenti Biden është gati të flasë me presidentin Putin, nëse ky i fundit është i gatshëm t’i japë...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×