Rusia e interesuar për bazat ushtarake në Shqipëri, pretendon ish-ushtaraku

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-ushtaraku Asllan Bushati tha për Euronews Albania se ardhja e dy rusëve dhe një ukrainasi në bazën ushtarake në Gramsh është e lidhur me luftën Rusi-Ukrainë.

Sipas tij, Putin do të largojë fokusin nga lufta dhe nuk ka asnjë vend më të mirë se një vend i Ballkanit që nuk është sllav.

Bushati pretendon se ardhja e tre personave në Gramsh lidhet drejtpërdrejt me Putin.

- Advertisement -

“Ata janë agjent rus, kanë ardhur për veprimtari ruse,” – u shpreh ai, ndërsa theksoi me bindje se bëhet fjalë për një veprimtari në dëm të Shqipërisë.

Ish-ushtaraku iu referua dhe historisë duke thënë se Rusia ka qenë gjithnjë e interesuar për bazat ushtarake në Shqipëri.

Dy shtetas rusë dhe 1 ukrainas tentuan të hyjnë në ish-uzinën e armëve në Gramsh mbrëmjen e së shtunës.

Ata sulmuan me spray neuro-paralizues dy ushtarët shqiptarë që ndodheshin në uzinë. Autoritetet shqiptare janë duke hetuar ngjarjen deri në zbardhjen e plotë të saj.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Çelim një fazë të re”, Balla: IKMT të garantojë parandalimin e ndërtimeve pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet për prishjen e disa objekteve...

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

TË FUNDIT

“Çelim një fazë të re”, Balla: IKMT të garantojë parandalimin e ndërtimeve pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet për prishjen e disa objekteve...

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×