Rusia i kërkon falje Izraelit për deklaratat se Hitleri kishte gjak hebre

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Është presidenti Vladimir Putin ai i cili ‘korrigjon’ gabimin e ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov që u shpreh se Hitler ka gjak hebre. Shefi i Kremlinit i kërkoi falje kryeministrit të Izraelit, raporton Euronews.

Izraeli është një nga të paktat vendet që ka një qëndrim neutral ndaj Moskës sa i përket luftës në Ukrainë.

Ndërkohë, kreu i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres akuzon sërish Rusinë se po provokon luftën dhe përsëriti thirrjet që të vendoset paqja sa më shpejt.

- Advertisement -

“Gjatë udhëtimeve të mia nuk i zbuta deklaratat. Unë thashë të njëjtën gjë si në Moskë edhe në Kiev, është pikërisht ajo që e kam shprehur vazhdimisht në Nju Jork, pushtimi rus në Ukrainë është shkelje e integritetit të saj territorial dhe  kartës së Kombeve të Bashkuara, dhe  duhet të përfundojë për hir të popullit të Ukrainës, Rusisë dhe të gjithë botës”, u shpreh Guterres.

Përfaqësuesi i Rusisë në Këshillin e Sigurimit i ka injoruar akuzat dhe ka shpjeguar se Rusia është provokuar dhe vazhdon të provokohet nga furnizimi me armë i Ukrainës

SHBA u ka bërë thirrje anëtarëve të këshillit që të dënojnë pushtimin, por deri më tani askush nuk e ka ndryshuar qëndrimin e tij.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Deklarata e Lavrovit se Hitleri kishte gjak hebre zemëron Izraelin

‘Rusia harroi mësimet e Luftës së Dytë Botërore’, Zelenski reagon ndaj Lavrov

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

TË FUNDIT

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×