English

Rusia “kërcënon” Rumaninë, Finlanda dërgon avionë luftarakë F-18

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Finlanda ka dërguar për herë të parë që nga anëtarësimi në NATO në prill të 2023, shtatë avionë luftarakë F-18 në një bazë ushtarake në Rumaninë juglindore, ku ata do të kryejnë misione mbrojtjeje ajrore me avionë rumunë dhe britanikë.

- Advertisement -

Një komandant finlandez i forcave ajrore tha se misioni do të ndihmonte në përshpejtimin e integrimit të Finlandës në NATO.

“Jam i sigurt se gjatë këtij misioni të mbrojtjes ajrore të policisë ajrore, integrimi ynë në NATO do të bëjë një hap të madh përpara,” u shpreh gjenerali.

“Ne si ekip do të kemi mësuar shumë dhe e gjithë kjo do të rrisë parandalimin dhe mbrojtjen e NATO-‘’ shtoi ai.

Rumania, një anëtare e NATO-s që nga viti 2004, ishte ndër shtetet e para të aleancës që miratoi pranimin e Finlandës ne aleance.  Rumania ndan një kufi 650 km (me Ukrainën dhe ka raportuar mbetje të dronëve rusë të humbur në territorin e saj në mënyrë të përsëritur ndërsa Moska sulmon portet ukrainase pikërisht përtej lumit Danub.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?