English

Rusia kërkon ujë në Hënë, e para ekspeditë pas gati 50 vitesh

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia ka nisur me sukses misionin e saj të parë në Hënë në gati 50 vjet.

- Advertisement -

Sonda “Luna-25” u ngrit nga qendra hapësinore “Vostochny” në rajonin Amur. Raketa “Soyuz-2.1b” performoi mirë, si dhe përforcuesi “Fregat”, duke goditur në mënyrë efektive anijen kozmike “Luna-25” në rrugën e saj drejt Hënës.

Do të duhen rreth 5 ditë për të mbërritur dhe për t’u vendosur në orbitë.

Ajo do të qëndroj në orbitën hënore, duke kontrolluar dhe testuar sistemet dhe llogaritjen e vendit të uljes. Deri më tani, ulja është planifikuar për 31 gusht, por mund të  shtyhet.

“Luna-25” e mori numrin e saj si një sekuencë të serisë së misioneve hënore pa pilot sovjetik, e fundit prej të cilave u zhvillua në gusht 1976.

Ky është misioni i parë rus post-sovjetik përtej orbitës së Tokës. Dy përpjekje për të arritur Marsin (në 1996 dhe 2011) dështuan në fazat e hershme. “Luna-25” është krijuar kryesisht për të testuar teknologjitë e uljes në hënë, por ka gjithashtu një sërë specifikash shkencore, të cilat mund të gërmojnë dhe hetojnë tokën hënore dhe të kërkojnë ujë në hënë.

Për shkak të sanksioneve të lidhura me luftën, disa pajisje evropiane nuk arritën kurrë në “Luna”. Më herët, qendra hapësinore  ishte shumë e interesuar për të punuar së bashku. Por në mars 2022 të gjitha lidhjet u ndërprenë. Në veçanti, anijes kozmike “Luna” i mungon kamerës naviguese të BE-së, e cila ishte e nevojshme për “Zbarkim inteligjent”.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×