Rusia, Kina dhe Irani nisin stërvitjen e përbashkët detare në Detin Arabik

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia, Kina dhe Irani filluan stërvitjen e përbashlët detare në Detin Arabik, njoftoi të mërkurën Ministria e Mbrojtjes e Rusisë.

“Sot ka filluar stërvitja trepalëshe detare Brezi i Sigurisë Detare 2023 që përfshin marinat e Rusisë, Ushtrisë Çlirimtare Popullore të Kinës dhe Republikës Islamike të Iranit në zonën e portit Chabahar në Republikën Islamike të Iranit,” thuhej në deklaratë.

Marina ruse përfaqësohet në stërvitje nga një grup detar që përbëhet nga fregata Admiral i Flotës së Bashkimit Sovjetik Gorshkov dhe cisterna e mesme detare Kama, shkruan Tass.

- Advertisement -

Në fazën e parë të stërvitjeve, marinarët detarë nga të tre vendet do të praktikojnë stërvitjen trepalëshe detare në harta për operacione të përbashkëta në det, do të marrin udhëzime dhe do të mbajnë informime taktike. Faza detare do të zhvillohet në datat 16-17 mars.

Rezultatet e punës së përbashkët pas përfundimit të stërvitjes së Brezit të Sigurisë Detare 2023 do të përmblidhen më 18 mars.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sveçla: Do kërkojmë ekstradimin e Radoiçiç dhe terroristëve të tjerë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

Dervishi zbërthen si nisi përplasja mes bandave të Laert Haxhiut dhe Aldo Bares

Gazetari Ferdinand Dervishi shpjegoi në emisionin “Review” në Euronews Albania se si nisi përplasja mes bandave kriminale të Aldo Bares dhe Laert Haxhiut. Ai tha...

TË FUNDIT

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sveçla: Do kërkojmë ekstradimin e Radoiçiç dhe terroristëve të tjerë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

Dervishi zbërthen si nisi përplasja mes bandave të Laert Haxhiut dhe Aldo Bares

Gazetari Ferdinand Dervishi shpjegoi në emisionin “Review” në Euronews Albania se si nisi përplasja mes bandave kriminale të Aldo Bares dhe Laert Haxhiut. Ai tha...

Britania do t’i sigurojë NATO-s trupa për mbështetjen e Kosovës

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë ka transferuar komandën e një batalioni të ushtrisë në NATO, në mënyrë që të mund të ofrojë mbështetje në...

Kush janë të penduarit që zbuluan krimet më të rënda në Shqipëri

Disa banda kriminale në Shqipëri janë zbërthyer falë rrëfimeve të të penduarve të drejtësisë. Emisioni Review në Euronews Albania bëri një bilanc të personave që...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×