Rusia liron 144 ushtarë ukrainas, vijojnë sulmet në disa qytete

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Inteligjenca ushtarake e Ukrainës ka publikuar një video ku pretendohet se tregon shkëmbimin e të burgosurve midis Ukrainës dhe Rusisë.

Presidenti Volodymyr Zelenskyy ka konfirmuar se 144 personel ushtarak ukrainas janë liruar nga robëria ruse si pjesë e një pakti për shkëmbimin e  të burgosurve. Ky është shkëmbimi është më i madhi që nga fillimi i luftës.

“Dua t’u them të afërmve të mi se do të kthehem së shpejti tek ata. Sinqerisht, jam i shumë i emocionuar. Por ishte shumë e vështirë për të lëvizur sepse është një tjetër përpjekje për t’u kthyer në shtëpi dhe më parë nuk funksionoi. Gjatë udhëtimit mendoja se do të dështonte dhe do të ktheheshim në robër”, shprehet Artur, një ushtar ukrainas.

- Advertisement -

Nga të burgosurit ukrainas të liruar, 95 ishin të përfshirë në mbrojtjen e fabrikës së çelikut Azovstal në Mariupol dhe shumë prej tyre kanë lëndime të rënda, duke përfshirë djegie. Megjithatë ata tani po marrin kujdes mjekësor.

Ndërkohë sulmet vijojnë, të paktën katër persona raportohet se u vranë dhe pesë të tjerë u plagosën nga një sulm me raketa ruse në një ndërtesë banimi në qytetin jugor të Ukrainës, Mykolaiv.

Një ndërtesë katërkatëshe u shkatërrua pjesërisht. Moska e pranoi sulmin në qytet, por tha se forcat e saj kishin goditur një bazë trajnimi për “mercenarët e huaj” në rajon.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“S’ka as vjedhje, as fshehje”, flet avokati i agjentes së postës: Do shkojmë në Apel

Gjykata e Korçës caktoi masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

Noka denoncon me foto shkeljet zgjedhore në Kuvend: Operatorët falanga kriminale

Deputeti Flamur Noka, në fjalën e tij që ka mbajtur ditën e sotme në Kuvend ka denoncuar shkeljet që janë bërë në zgjedhjet lokale. Nëpërmjet...

Sarrazin zbulon çfarë i tha Kurtit në kulmin e tensioneve në Veri

I dërguari i Posaçëm i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka zbuluar gjatë një interviste për mediat e huaja bisedën që ai pati...

TË FUNDIT

“S’ka as vjedhje, as fshehje”, flet avokati i agjentes së postës: Do shkojmë në Apel

Gjykata e Korçës caktoi masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

Noka denoncon me foto shkeljet zgjedhore në Kuvend: Operatorët falanga kriminale

Deputeti Flamur Noka, në fjalën e tij që ka mbajtur ditën e sotme në Kuvend ka denoncuar shkeljet që janë bërë në zgjedhjet lokale. Nëpërmjet...

Sarrazin zbulon çfarë i tha Kurtit në kulmin e tensioneve në Veri

I dërguari i Posaçëm i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka zbuluar gjatë një interviste për mediat e huaja bisedën që ai pati...

Hasani: Ja pse në zgjedhjet e 2025-s opozita do të mposht Edi Ramën

Analisti Sidi Hasanaj, është shprehur i bindur se PD në vitin 2025 do ti fitojë zgjedhjet parlamentare duke mposhtur kështu Edi Ramën. Në një intervistë...

Gjendet i vdekur një person në dhomën e hotelit në Golem, dyshimet e para

Një turist polak i moshës 70-vjeçare është gjetur pa shenja jete në një hotel në zonën e Golemit, në Durrës. Sipas informacioneve paraprake nga...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×