Rusia merr presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB të shtunën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia “nuk duhet të jetë” një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, tha ambasadorja e SHBA në OKB Linda Thomas-Greenfield. Të shtunën, më 1 prill, Rusia do të marrë presidencën e trupit nga Mozambiku.

“Rusia është një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit. Nuk duhet të jetë për shkak të asaj që po bën në Ukrainë. Megjithatë, Karta e OKB-së nuk lejon ndryshimin e statusit të saj si një anëtar i përhershëm,” tha Thomas-Greenfield.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së është organi ndërkombëtar përgjegjës për ruajtjen e paqes.

- Advertisement -

Ajo ka dhjetë anëtarë me rotacion dhe pesë anëtarë të përhershëm – Rusia, Britania e Madhe, Franca, SHBA dhe Kina, të cilat kanë të drejtën e vetos.

Thomas-Greenfield i tha AFP se ajo priste që Rusia të sillej “profesionalisht” në presidencë, megjithëse kishte dyshimet e saj.

Thomas-Greenfield përsëriti se Uashingtoni dënon Rusinë për “krime lufte dhe shkelje të të drejtave të njeriut” në Ukrainë. Ajo shtoi se SHBA “do t’i bëjë të ditur botës se çfarë po bën Rusia dhe cilat janë pasojat e veprimeve të saj kundër Ukrainës”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Ankohej e vajtonte”, Osmani flet pas takimit me Vuçiç: Nuk ishte takim negociues

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit me Aleksandër Vuçiç në praninë e presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, në...

Arrestohet sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë

Është arrestuar ditën e sotme sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë. Burime për Euronews Albania, bëjnë me dije se arrestimi i saj është bërë...

2.76 milionë banorë në Shqipëri, mosha mesatare arrin 38.8 vjeç

Shqipëria ka humbur 1.1% të banorëve të saj gjatë vitit 2022, përqindje kjo që e ka çuar popullsinë e vendit në 2.761.785 banorë. Rënia e numrit...

TË FUNDIT

“Ankohej e vajtonte”, Osmani flet pas takimit me Vuçiç: Nuk ishte takim negociues

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit me Aleksandër Vuçiç në praninë e presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, në...

Arrestohet sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë

Është arrestuar ditën e sotme sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë. Burime për Euronews Albania, bëjnë me dije se arrestimi i saj është bërë...

2.76 milionë banorë në Shqipëri, mosha mesatare arrin 38.8 vjeç

Shqipëria ka humbur 1.1% të banorëve të saj gjatë vitit 2022, përqindje kjo që e ka çuar popullsinë e vendit në 2.761.785 banorë. Rënia e numrit...

Blinken: S’ka armëpushim në Ukrainë pa tërheqje të Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se nuk mund të ketë armëpushim në Ukrainë nëse nuk arrihet një marrëveshje “e drejtë dhe e...

Frikë nga dimri i ardhshëm, ekspertët: Problemet me energjinë nuk kanë mbaruar

Ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon, evropianët i kanë kthyer sytë nga dimri i ardhshëm me të njëjtat shqetësime. A do të mjaftojnë rezervat me...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×