Rusia në test, Moska simulon reagimin bërthamor ndaj një sulmi armik

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Agjencitë ruse të lajmeve vazhdojnë të përmendin fjalën “bërthamore”. Dhe në fakt, ushtria ruse nisi të mërkurën një seri manovrash që simulonin një sulm masiv atomik ndaj një kundërshtari.

Presidenti Vladimir Putin e ndoqi stërvitjen ‘live’ në ekrane të mëdha të vendosura në zyrën e tij. Ai përsëriti akuzat kundër përpjekjeve të Ukrainës për të prodhuar një bombë me efekte radioaktive.

Si Kievi edhe NATO i hedhin poshtë akuzat duke i cilësuar si të pabaza dhe si një pretekst nga Moska për të përshkallëzuar konfliktin pas humbjeve në lindje dhe jug të Ukrainës.

- Advertisement -

Gjatë stërvitjeve ushtarake u qëlluan raketa balistike dhe “Cruise”, ndërsa u përfshinë edhe nëndetëset dhe avionët luftarakë.

Sipas Uashingtonit, deri tani Rusia ka vepruar në përputhje me marrëveshjen e kontrollit të armëve dhe ka raportuar kryerjen e stërvitjeve të kapaciteteve të saj bërthamore.

Megjithatë, stërvitjet ruse konsiderohen si një kontrast ndaj atyre vjetore të NATO-s në veri-perëndim të Evropës, që do të mbyllen më 30 tetor.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Transumanca” në UNESCO/ “Tri ditë në këmbë për shtegtimin e bagëtive”

Pas gjashtë muajsh të shtegtimit të bagëtive në zonat e thella malore të Thethit në veri të Shqipërisë, Dedë Çobani është kthyer pak ditë...

Lufta në Gaza, Izraeli urdhëron evakuimin e banorëve në Khan Younis

Izraeli ka urdhëruar banorët të largohen nga qendra e qytetit kryesor jugor të Gazës, Khan Younis, gjatë natës dhe ka sulmuar këtë zonë. Sipas mediave...

Punoi për të varfërit, sot 44-vjetori i ndarjes së ‘Nobelit’ për Shën Terezën

Si sot, më 10 nëntor të vitit 1979, shqiptarja Gonxhe Bojaxhi e njohur si Nënë Tereza mori çmimin “Nobel” për Paqe në Oslo të...

TË FUNDIT

“Transumanca” në UNESCO/ “Tri ditë në këmbë për shtegtimin e bagëtive”

Pas gjashtë muajsh të shtegtimit të bagëtive në zonat e thella malore të Thethit në veri të Shqipërisë, Dedë Çobani është kthyer pak ditë...

Lufta në Gaza, Izraeli urdhëron evakuimin e banorëve në Khan Younis

Izraeli ka urdhëruar banorët të largohen nga qendra e qytetit kryesor jugor të Gazës, Khan Younis, gjatë natës dhe ka sulmuar këtë zonë. Sipas mediave...

Punoi për të varfërit, sot 44-vjetori i ndarjes së ‘Nobelit’ për Shën Terezën

Si sot, më 10 nëntor të vitit 1979, shqiptarja Gonxhe Bojaxhi e njohur si Nënë Tereza mori çmimin “Nobel” për Paqe në Oslo të...

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Veto e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim në Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×