Rusia ofron armëpushim që civilët të largohen nga fabrika në Mariupol

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë deklaroi se ushtria ruse është e gatshme që të bëjë armëpushim rreth fabrikës së çelikut Azovstal në Mariupol, për të lejuar civilët që të largohen.

“Forcat e Armatosura të Federatës Ruse dhe formacionet e Republikës Popullore të Donetskut nga ora 14:00 më 25 prill 2022 ndërpresin në mënyrë të njëanshme çdo armiqësi, njësitë tërhiqen në një distancë të sigurt dhe sigurojnë kalimin e civilëve”, thuhet në deklaratën e ministrisë.

Sipas asaj që thuhej në deklaratë, një korridor humanitar do të ishte i hapur për evakuimin e punëtorëve të uzinës, grave dhe fëmijëve, shkruan CNN.

- Advertisement -

Autoritetet në Ukrainë thonë se Rusia nuk është angazhuar për të lejuar kalimin e sigurt të civilëve nga Azovstal.

Zyrtarët amerikanë por dhe ato ukrainas kanë pretenduar gjithashtu se forcat ruse kanë detyruar civilët që kërkojnë të largojnë nga Mariupol, për të aluar në territorin e kontrolluar nga separatistët dhe në vetë Rusinë.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...

Çështje të reja në SPAK? Spahiu bën parashikimin: I pari politikan që arrestohet…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se çështjet e hapura në një javë të vetme në SPAK janë ndikim i...

TË FUNDIT

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...

Mashtroi si viktimë prostitucioni për të shkuar në Angli, arrestohet e reja në Rinas

Policia Kufitare e Rinasit ka vënë në pranga një 24-vjeçare shqiptare që tentoi të kalonte kufirin, me dokumente të falsifikuara, me qëllim kërkimin e...

Çështje të reja në SPAK? Spahiu bën parashikimin: I pari politikan që arrestohet…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se çështjet e hapura në një javë të vetme në SPAK janë ndikim i...

Rrezikojnë përditë jetën! Banorët në unazën jugore të Elbasanit ngrihen në protestë

Unaza jugore e Elbasani që është njëkohësisht segmenti kyç që bën kalimin në drejtim të juglindjes së Shqipërisë është bllokuar nga banorë të zonës. Bllokimi...

Shpërndante kokainë në Tiranë, arrestohet Erald Shullazi

Policia e Tiranës ka arrestuar një të ri në kuadër të operacionit të koduar “Collaboration”, pasi ky i fundit akuzohet se shpërndante kokainë në...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×