Rusia pretendon se ka penguar dy dronë amerikanë afër Krimesë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Moska se ngriti në ajër dy avionë luftarakë për të penguar dy dronë vëzhgues amerikanë afër Krimesë.

Ministria ruse e Mbrojtjes shkroi në Telegram më 28 gusht se mobilizoi dy avionët pasi “u detektua një fluturim në drejtim të kufirit shtetëror rus”.

Sipas ministrisë ruse, dy dronët amerikanë, një i llojit Reaper dhe tjetri Global Hawk, po “kryenin mision vëzhgues në rajonin e Gadishullit të Krimesë” afër Detit të Zi.

- Advertisement -

Moska aneksoi paligjshëm Gadishullin ukrainas të Krimesë më 2014.

Pas arritjes së avionëve rusë, dronët “ndryshuan drejtimin e fluturimit dhe u larguan nga zoan ku po kryenin misionin vëzhgues”, u tha në njoftimin e Ministrisë ruse të Mbrojtjes.

Muajve të fundit janë rritur incidentet ku kanë qenë të përfshirë avionët rusë dhe dronët amerikanë.

Më 27 gusht, Rusia tha se kishte ngritur në ajër një avion luftarak për të parandaluar një dron vëzhgues të ushtrisë amerikane që të kalonte kufijtë e saj mbi Detin e Zi.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

TË FUNDIT

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

Vritet me dy plumba në kokë shqiptari në Greqi (Emri)

Thimi Roland Droboniku alias Thimi Roland Prifti është qëlluar me dy plumba në kokë mbrëmjen e së enjtes në Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Zyrtari i PD: Ku gaboi Greqia me çështjen e Belerit

Kreu i FRPD, Besard Xhaferri tha në “Now me Erla Mëhillin” se në çështjen Beleri ka ndërhyrje politike, pasi betimi i tij duhet të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×