Rusia rekruton ushtarë afganë, ofron 1500 € në muaj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia po përpiqet të rekrutojë forcat speciale afgane për të luftuar në Ukrainë, kështu raporton media prestigjioze Associated Press.

Moska dëshiron të tërheqë ushtarët elitë afganë, të cilët luftuan përkrah trupave amerikane gjatë qëndrimit  të tyre 20-vjeçar, për t’iu bashkuar një “legjioni të huaj”.

Moska po ofron paga fitimprurëse prej 1500 € në muaj dhe premton strehë të sigurta për ish-ushtarakët dhe familjet e tyre.

- Advertisement -

Shumica e burrave u larguan nga Afganistani në Iranin fqinj, pas tërheqjes kaotike të SHBA-së vitin e kaluar.

Ata nuk mund të kthehen në shtëpi pasi rrezikojnë të vriten nga talebanëve.

“Ata nuk duan të shkojnë të luftojnë – por nuk kanë zgjidhje,” tha  një gjeneral afgan duke shtuar se komandot që ai njihte kishin frikë nga deportimi në Afganistan.

Rekrutimi udhëhiqet nga forca e fshehtë mercenare ruse grupi Wagner Group, ndërsa një ish-komandant i forcave speciale afgane po ndihmon.

Është e paqartë se sa anëtarë të forcave speciale afgane janë tërhequr nga rusët, por sipas Ap rreth 400 komando që po shqyrtojnë ofertat.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

TË FUNDIT

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×