Rusia shkatërron dronet, ishin nisur për të sulmuar rafinerinë e naftës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sistemet e mbrojtjes ajrore të Rusisë kanë shkatërruar disa dronë teksa këto fluturake po i afroheshin rafinerisë së naftës Ilski, që gjendet në rajonin Krasnodar, thanë zyrtarët.

Ky rajon rus ndodhet në afërsi të Detit të Zi.

“Disa dronë tentuan t’i afroheshin territorit të rafinerisë së naftës Ilski në Krasnodar Krai”, thanë zyrtarët e emergjencave të këtij rajoni përmes një postimi në Telegram.

- Advertisement -

“Që të gjithë këta dronë janë shkatërruar dhe infrastruktura e rafinerisë nuk është dëmtuar”.

Zyrtarët rusë nuk thanë se kush e ka kryer këtë sulm, teksa Reuters nuk ka mundur të konfirmojë në mënyrë të pavarur këto pretendime të Rusisë.

Një ditë më parë, Moska tha se Ukraina ka sulmuar një tubacion të naftës brenda territorit të Rusisë. Kievi pothuajse asnjëherë publikisht nuk merr përgjegjësinë për sulmet brenda Rusisë apo në territoret e kontrolluara nga Rusia brenda Ukrainës.

Rafineria Ilski, që gjendet afër portit Novorisisk në Detin e Zi, ka një kapacitet të prodhimit prej 6.6 milionë tonësh në vit. Kjo rafineri ka qenë cak i disa sulmeve gjatë këtij muaji.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×