Sa nga studentët e mjekësisë largohen nga Shqipëria? Aktivisti tregon shifrat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktivisti Migen Qiraxhi tregoi për “SOT” në Euronews Albania se në Shqipëri të rinjtë e kanë të vështirë të gjejnë të mirën e vetes, pra të jenë profesionistë të denjë.

“Edhe nëse sot ti e gjen një vend pune për shkak të një konteksti jashtëzakonisht të polarizuar, gjen aty emisar me testera që ta shkatërrojnë karrierën dhe të rinjtë sot po mundohen të ikin edhe për shkak të këtij konteksti,” – u shpreh Qiraxhi.

Kuotat për infermierinë janë katërfishuar nëpër universitete, sipas aktivistit, sepse ata tërhiqen nga tregu i jashtëm i punës.

- Advertisement -

Qiraxhi tha se rreth 1 340 infermierë dalin çdo vit dhe është e pamundur të punësohen në Shqipëri sepse nuk i kemi aq kapacitete shëndetësore.

“Vetëm 14 për qind qëndrojnë në Shqipëri,” – tha aktivisti.

“1 319 të rinj mbarojnë studimet dhe tentojnë të largohen,” – shtoi ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Goditi me grusht Berishën, Shehu me probleme mendore, kërkohet shtrimi në psikiatri

Pas përfundimit të ekspertizës mjeko-ligjore, Prokuroria e Tiranës ka kërkuar shtrimin në spitalin psikiatrik për Gerti Shehun, personi i cili qëlloi me grusht në...

Sheholli: Demokracia nuk mbahet me polici, të ketë zgjedhje të reja në Veri

Drejtuesi i Institutit për Afirmimin e Marrëdhënieve Ndëretnike, Fatmir Sheholli, komentoi situatën e tensionuar së fundmi në veri të Kosovës pas zgjedhjes së kryetarëve të...

“370 mln euro për rritjen e pagave”, Pano: Ja kush do ti paguajë kostot

Ekonomisti Pano Sako komentoi vendimin për rritjen e pagave, ku për këtë plan pritet të investohen 370 milion euro. Në një intervistë për Euronews Albania,...

TË FUNDIT

Goditi me grusht Berishën, Shehu me probleme mendore, kërkohet shtrimi në psikiatri

Pas përfundimit të ekspertizës mjeko-ligjore, Prokuroria e Tiranës ka kërkuar shtrimin në spitalin psikiatrik për Gerti Shehun, personi i cili qëlloi me grusht në...

Sheholli: Demokracia nuk mbahet me polici, të ketë zgjedhje të reja në Veri

Drejtuesi i Institutit për Afirmimin e Marrëdhënieve Ndëretnike, Fatmir Sheholli, komentoi situatën e tensionuar së fundmi në veri të Kosovës pas zgjedhjes së kryetarëve të...

“370 mln euro për rritjen e pagave”, Pano: Ja kush do ti paguajë kostot

Ekonomisti Pano Sako komentoi vendimin për rritjen e pagave, ku për këtë plan pritet të investohen 370 milion euro. Në një intervistë për Euronews Albania,...

Kush do ta trashëgojë pasurinë marramendëse të Tina Turner

Tina Turner grumbulloi një vlerë neto marramendëse gjatë gjithë karrierës së saj mbresëlënëse përpara vdekjes së saj tronditëse më 24 maj në moshën 83-vjeçare. Këngëtarja...

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×