Sanksione shtesë, BE godet furnizuesit e Rusisë me pajisje teknologjike ushtarake

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Paketa e dhjetë e sanksioneve ndaj Rusisë është gati. Komisioni Evropian sapo ka prezantuar propozimin e tij dhe për herë të parë ka përfshirë edhe vende dhe entitete të treta.

“Garda Revolucionare Iraniane ka furnizuar Rusinë me dronët ‘Shahed’ për të sulmuar infrastrukturën civile në Ukrainë. Rrjedhimisht, ne po shtojnë 7 entitete iraniane në paketën tonë. Tani ato ndalohen tërësisht t’i shesin objekte luftarake Rusisë”, tha von der Leyen

Brukseli pret që kjo paketë të veprojë si një mjet i fortë parandalimi për kompani të tjera apo tregtarët ndërkombëtarë.

- Advertisement -

Komisioni shpreson gjithashtu që ajo të miratohet nga shtetet anëtare përpara përvjetorit të parë të luftës, më 24 shkurt.

Paketa parashikon një parandalim të eksporteve me vlerë mbi 11 miliardë euro, për t’i mohuar ekonomisë ruse teknologjinë e duhur dhe produktet industriale.

Në listën e produkteve të ndaluara janë mes të tjerash edhe pjesët elektronike për motorët e avionëve luftarakë. Paketa vë gjithashtu në shënjestër makinën ruse të propagandës.

 

LEXO GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...

Analisti i drejtohet ashpër deputetes: Ti nuk e di me cilën parti je

Analisti Alban Daci ka kritikuar në sy deputeten e PD-së Ilda Dhori, duke thënë me nota të larta ironie se ajo nuk e di...

Kurti: Demokracia s’mbahet peng, kryetarët e komunave në veri kanë mbështetjen tonë

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se kryetarët e zgjedhur nga zgjedhjet e 23 prillit, përkundër pjesmarrjes së ulët në zgjedhje për shkak të bojkotit...

TË FUNDIT

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...

Analisti i drejtohet ashpër deputetes: Ti nuk e di me cilën parti je

Analisti Alban Daci ka kritikuar në sy deputeten e PD-së Ilda Dhori, duke thënë me nota të larta ironie se ajo nuk e di...

Kurti: Demokracia s’mbahet peng, kryetarët e komunave në veri kanë mbështetjen tonë

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se kryetarët e zgjedhur nga zgjedhjet e 23 prillit, përkundër pjesmarrjes së ulët në zgjedhje për shkak të bojkotit...

Ankimuan rezultatin në Bashkinë e Bleshit, shtyhet vendimi i KAS për kërkesën e BF

Është shtyrë vendimi i KAS për kërkesën e BF që ka kërkuar shpalljen e pavlefshme të kutisë së burgut te Kosovës në rezultatin për...

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar së fundmi në Veri të Kosovës. Në një deklaratë për...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×