Scholz urdhëron zgjatjen e funksionimit të centraleve bërthamore deri më 15 prill

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka urdhëruar tre reaktorët bërthamorë të mbetur të Gjermanisë të vazhdojnë të funksionojnë deri në mes të prillit.

Me këtë kancelari Scholz zgjidhi edhe mosmarrëveshjen mes dy partnerëve të koalicionit të Partisë së Lirisë (FDP) dhe të Gjelbërve, të cilët kundërshtuan nëse duhet të zgjatet funksionimi i centraleve bërthamore.

Centralet bërthamore që vazhdojnë të operojnë janë Isar 2 në Bavari, Neckarsvestheim 2 në Baden-Württemberg dhe Emsland pranë Lingen në Saksoninë e Ulët, funksionimi i të cilëve ka qenë më i kontestuari.

- Advertisement -

Fundjavën e kaluar, Partia e Gjelbër në asamblenë e saj vendosi të vazhdojë funksionimin e dy termocentraleve bërthamore në jug të Gjermanisë dhe ministri i Financave Christian Lindner nga FDP kërkoi që funksionimi i tre reaktorëve bërthamorë të zgjatet deri në vitin 2024.

Të dielën, Scholz zhvilloi një takim me drejtuesit e të Gjelbërve dhe FDP-së për të gjetur një kompromis, por në atë takim nuk u arrit asnjë marrëveshje. Më pas ai u dërgoi një letër ministrive përkatëse me urdhër për krijimin e kornizave ligjore për zgjatjen e funksionimit të të tre termocentraleve bërthamore deri më 15 prill të vitit të ardhshëm.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×