‘S’e mposhtim dot NATO-n, por …’, Lukashenko tregon ndihmën nga Rusia

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lideri autoritar bjellorus, Aleksandër Lukashenko tha se Moska ka pranuar që ta ndihmojë vendin e tij që të prodhojë raketa, përfshirë edhe një raketë të ngjashme me raketën ruse, Iskander.

Lukashenko, gjatë një takimi me zyrtarërusit e mbrojtjes, tha se ngjarjet në Ukrainë treguan rëndësinë e pajisjes së ushtrisë me armë.

“Ne jemi realistë, e kuptojmë se nuk do të mund ta mposhtim NATO-n. Por mund të shkaktojmë dëme, veçanërisht në ato territore nga të cilat do të sulmohemi”, tha Lukashenko.

- Advertisement -

Minsku është ankuar për muaj të tërë për vendet e NATO-s që grumbullojnë ushtarë pranë kufijve të saj si shtetet Polonia, Lituania dhe Letonia, të cilat janë të gjithë anëtarë të aleancës.

Bjellorusia, aleatja më e afërt e Rusisë gjatë pushtimit të Ukrainës, po shikon mundësitë që të rrisë aftësitë e saj ushtarake, raporton Reuters.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Analisti i njohur serb Ivan Vejvoda: Ja zgjidhja e krizës Kosovë-Serbi…

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se ka ardhur momenti që...

Zgjedhjet në Malin e Zi, sondazhet favorizojnë partinë e presidentit Milatoviç

Ditën e djeshme u mbyll fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të së dielës në Malin e Zi dhe sot vendi ndodhet zyrtarisht në heshtje...

Sekuestrohen 1 mld dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e...

TË FUNDIT

Analisti i njohur serb Ivan Vejvoda: Ja zgjidhja e krizës Kosovë-Serbi…

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se ka ardhur momenti që...

Zgjedhjet në Malin e Zi, sondazhet favorizojnë partinë e presidentit Milatoviç

Ditën e djeshme u mbyll fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të së dielës në Malin e Zi dhe sot vendi ndodhet zyrtarisht në heshtje...

Sekuestrohen 1 mld dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e...

Protesta e gjashtë kundër Vuiçiç, dhjetëra mijëra serbë marshuan drejt qeverisë

Në protestën e gjashtë “Serbia kundër dhunës”, të premten, dhjetëra mijëra qytetarë në Beograd nisën një marsh drejt Qeverisë së Serbisë, rreth së cilës...

Draft-statuti i Ramës për asociacionin, vjen reagimi zyrtar nga qeveria e Kosovës

Zyra shtypit e kryeministri Albin Kurti ka reaguar lidhur me draft-statutin e kryeministrit Edi Rama për asociacionin. Në përgjigje të interesimit të gazetarit të Euronews...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×