English

Senegali në prag të konfliktit pas shtyrjes së zgjedhjeve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Reputacioni i Senegalit si një bastion i demokracisë në një rajon të paqëndrueshëm është në dyshim pasi protestuesit përleshen me policinë jashtë Asamblesë Kombëtare.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, ligjvënësit kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm për të zgjatur mandatin e Presidentit Macky Sall dhe për të shtyrë zgjedhjet pasi ai anuloi zgjedhjet e planifikuara.

Khalifa Sall, një kundërshtar kryesor dhe një ish-kryebashkiak i Dakarit, i cili nuk ka lidhje me presidentin, e quajti vonesën një “grusht shteti kushtetues” dhe u bëri thirrje njerëzve të protestojnë kundër tij. Koalicioni i tij politik është zotuar të shkojë në gjykatë.

Thierno Alassane Sall, një tjetër kandidat, e quajti atë “tradhti të lartë” dhe u kërkoi mbështetësve të tij të mblidheshin para Asamblesë Kombëtare për të protestuar dhe “për t’u kujtuar deputetëve të qëndrojnë në anën e duhur të historisë”.

Propozimi kishte nevojë për mbështetjen e tre të pestave (99 deputetë) nga 165 deputetë për të kaluar. Koalicioni qeverisës Benno Bokk Yakaar, pjesë e të cilit është partia Aleanca për Republikën e Presidentit Sall, ka një shumicë të lehtë në parlament.

Në sallë pati një atmosferë të nxehtë dhe u raportua se disa deputetë të opozitës ishin larguar nga forcat e sigurisë pasi u përpoqën të bllokonin procedurat.

Në fund 105 deputetë votuan pro propozimit. Fillimisht u propozua një shtyrje për gjashtë muaj, por një amendament i minutës së fundit e zgjati atë në 10 muaj, ose 15 dhjetor.

Sall përsëriti se ai nuk po planifikonte të kandidonte përsëri për postin. Por kritikët e tij e akuzojnë atë ose se po përpiqet të kapet pas pushtetit ose se ka ndikuar padrejtësisht këdo që e pason.

Sapo ai njoftoi shtyrjen e paprecedentë, protestuesit marshuan nëpër kryeqytetin, Dakar, për të bërë thirrje për një ndryshim.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?