Serbët largohen nga institucionet e Kosovës, Vuçiç flet me ambasadorin amerikan

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas largimit të përfaqësuesve serbë nga institucionet e Republikës së Kosovës, Presidenti Aleksandër Vuçiç ka zhvilluar një bisedë telefonike me ambasadorin amerikan në Beograd, Christopher Hill.

Ka qenë vetë Vuçiç, i cili e ka bërë me dije lajmin, ku përmes një postim në ‘Instagram’ shkruan thotë se Serbia është përkushtuar për ruajtjen e paqes dhe zbatimin e plotë të të gjitha marrëveshjeve të nënshkruara me Kosovën.

“Në një bisedë të gjatë dhe kuptimplote telefonike me ambasadorin Hill, ritheksova se Serbia mbetet e përkushtuar për ruajtjen e paqes, respektimin e së drejtës publike ndërkombëtare dhe zbatimin e plotë të të gjitha marrëveshjeve të nënshkruara. Gjithashtu theksova tmerrin e serbëve me sjelljen e Kosovës dhe lëvizjet e njëanshme të Prishtinës, të cilat e vënë në pikëpyetje sigurinë dhe stabilitetin e tyre në të gjithë rajonin” – shkruan Vuçiç.

- Advertisement -

Ndërkohë nga ana tjetër, ambasadori Hill  thotë se ka kërkuar nga presidenti Vuçiç që Serbia të sillet me përgjegjësi dhe të mos marrë pjesë në asnjë mënyrë në rrezikimin e paqes dhe stabilitetit rajonal

Lista serbe ka bërë sot të ditur se kanë vendosur që të largohen nga të gjitha institucionet politike në Kosovë.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Estonia: Jemi të gatshëm ta mbyllim kufirin me Rusinë

Estonia ka thënë të mërkurën se është “e gatshme” ta mbyllë kufirin e vet me Rusinë, pas vendimit të Finlandës për ta bërë një...

Në moshën 100-vjeçare/Ndërron jetë ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger

Ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger, ka ndërruar jetë në moshën 100-vjeçare. Sipas mediave të huaja, ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Connecticut...

Arrihet marrëveshja, Hamasi pranon zgjatjen e armëpushimit në Gaza

Vetëm pak minuta para përfundimit të armëpushimit, Hamasi ka rënë dakord ta zgjasë atë, pak çaste pas një deklarate ku edhe Izraeli ishte dakord...

TË FUNDIT

Estonia: Jemi të gatshëm ta mbyllim kufirin me Rusinë

Estonia ka thënë të mërkurën se është “e gatshme” ta mbyllë kufirin e vet me Rusinë, pas vendimit të Finlandës për ta bërë një...

Në moshën 100-vjeçare/Ndërron jetë ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger

Ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger, ka ndërruar jetë në moshën 100-vjeçare. Sipas mediave të huaja, ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Connecticut...

Arrihet marrëveshja, Hamasi pranon zgjatjen e armëpushimit në Gaza

Vetëm pak minuta para përfundimit të armëpushimit, Hamasi ka rënë dakord ta zgjasë atë, pak çaste pas një deklarate ku edhe Izraeli ishte dakord...

Vrasja në Prishtinë/ Pacolli: Lajm i tmerrshëm tragjedia në familjen e Naim Murselit

Kryetari i Aleanca Kosova e Re, Behxhet Pacolli, ka reaguar pas në lidhje me rastin e plaçkitjes në Prishtinë, ku mbeti e vrarë një...

Tronditet Kosova! Dy vrasje brenda natës në Prishtinë, detaje

Mbrëmjen e të mërkurës Kosova është tronditur nga ngjarjet kriminale. Pas vrasjes së Liridona Murseli, gruas së Naim Murselit, këshilltarit të ish-presidentit Behgjet Pacolli,...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×