English

Serbia fut në kaos Malin e Zi, shtyhet regjistrimi i popullsisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Regjistrimi i popullsisë në Mal të Zi, parashikuar të mbahet nga data 1 deri më 15 nëntor do te shtyhet. Këtë ka bërë të ditur i mandatuari për kryeministër të Malit të zi Spajiç, i cili pritet që të nisë së shpejti detyrën e re.

- Advertisement -

Qeveria e re, së bashku me shumicën parlamentare, do të propozojë shtyrjen e regjistrimit për një muaj, për të krijuar kushtet që ky aktivitet i rëndësishëm shoqëror të fitojë legjitimitet absolut. Përmes përmirësimit të transparencës dhe gjithëpërfshirjes dhe duke pranuar kërkesat thelbësore të minoriteteve dhe të opozitës, deklaroi Milojko Spajiç.

“Prandaj, besoj se pjesëmarrja e opozitës në komisionet e regjistrimit, si në vitin 2011, është e rëndësishme për legjitimitetin e regjistrimit, në mënyrë që të mos vihet në dyshim rëndësia e të dhënave apo të kërkohen arsyetime të ndryshme për pengim dhe politizim.

Regjistrimi për një periudhë një mujore që përkon me festat do të mundësonte pjesëmarrjen në regjistrim edhe të atyre qytetarëve që kryejnë punë sezonale larg vendbanimit  apo atyre që qëndrojnë përkohësisht jashtë vendit, si një nga kërkesat kryesore të partive dhe minoriteteve

“Për hir të legjitimitetit dhe që të dhënat të jenë të padiskutueshme, do të propozojmë edhe futjen e një softueri të posaçëm, i cili do t’i mundësonte çdo qytetari të kryente kontrollin pasi regjistruesi merr të dhënat, i cili do të parandalonte çdo mashtrim dhe anshmëri të pretenduar. të regjistruesit. Duke qenë se regjistrimi është shumë i rëndësishëm për vendin për shkak të marrjes së të dhënave të reja të përditësuara, kohezionit social dhe frymës së kompromisit për shkak të vendosmërisë sonë të qartë për të qenë pjesë e botës së qytetëruar dhe BE-së, pres që të gjithë aktorët politikë të marrin pjesë në Ky proces për të kontribuar në uljen e tensioneve dhe ridrejtimin e fokusit të plotë në ekonomi”, përfundoi Spajiç.

Të hënën pati protesta në Podgoricë kundër regjistrimit të popullsisë, sipas përfaqësuesit te Partisë Social Demokrate  përmes regjistrimit po kërkohen të bëhen manipulime etnike”.

Të gjitha partitë opozitare dhe partitë e pakicave kanë kërkuar shtyrjen e procesit të regjistrimit ose bojkotimin e tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?