English

Sezoni i zjarreve godet Greqinë, një zjarr të ri që shpërthen çdo 10 minuta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Greqia po përgatitet për atë që pritet të jetë një sezon i gjatë zjarresh i nxitur nga një qershor i nxehtë, sipas shërbimit kombëtar meteorologjik të vendit.

- Advertisement -

Zjarrfikësit u thirrën për të shuar zjarrin që shpërtheu në periferinë jugore të Athinës, Vari, i cili filloi në një zonë të pabanuar të mbuluar nga ullinj dhe shkurre.

Për më tepër, autoritetet lëshuan alarme evakuimi në dy vendbanimet e afërta, Lambrika dhe Kitsi.

Edhe pse nuk u raportua për të lënduar, zëdhënësi i shërbimit zjarrfikës tha se zjarri u përhap shpejt për shkak të erërave të forta.

“Ne kemi një zjarr të ri që shpërthen çdo 10 minuta,” tha Vathrakogiannis në një mesazh televiziv, duke shtuar se situata mbetet “e vështirë”.

Mbi 70 zjarrfikës dhe 13 avionë dhe helikopterë punuan për të kontrolluar zjarrin, i cili mbylli trafikun përgjatë një autostrade kryesore që lidh Athinën me aeroportin e saj.

Ministri i Mbrojtjes Civile i Greqisë Vasilis Kikilias paralajmëroi kundër ndezjes aksidentale të zjarreve, të cilat mund të përhapen me shpejtësi për shkak të erës.

Duke komentuar arrestimin e një punonjësi bujqësor 30-vjeçar që shkaktoi një zjarr në qytetin e Nigritës, Kilkias tha në X se “edhe zjarri më i vogël mund të kthehet me shpejtësi në një front të zjarrtë”.

Komisioni Evropian e regjistroi sezonin e zjarreve të vitit të kaluar si një nga më të këqijtë në këtë shekull, me zjarret që çuan në të paktën 20 vdekje në Greqi.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?