SHBA dërgon ndihma ushtrake në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SHBA dërgoi 90 ton ndihma ushtrake në Ukrainë, pas grumbullimit të trupave të ushtrisë ruse në kufi me Ukrainën.

Kjo është dërgesa e parë e paketës së miratuar së fundmi me ndihma ushtarake të SHBA-së për Ukrainën, ku përfshihen municione për “ushtarët e vijës së parë”.

Dërgesa mbërriti pas vizitës së Sekretarit të Shtetit amerikan Blinken në Kiev këtë javë, i cili paralajmëroi për një përgjigje të ashpër nëse Rusia do të pushtonte Ukrainën, raporton BBC.

- Advertisement -

Moska ka mohuar çdo plan për sulm, apo pushtim të Ukrainës.

Presidenti amerikan Biden miratoi një paketë të ndihmës ushtarake prej 200 milionë dollarësh në dhjetor të 2021.

Ambasada e SHBA në Kiev tha se dërgesa dëshmoi “angazhimin e vendosur të SHBA për të mbrojtur të drejtën sovrane të Ukrainës për vetëmbrojtje”.

Dërgesa mbërriti disa orë pasi ministri i jashtëm i Rusisë dhe homologu i tij amerikan mbajtën bisedime në përpjekje për të zvogëluar mundësinë e një konflikti më të gjerë Rusi-Ukrainë.

Rusia ka pushtuar më parë territorin ukrainas, duke aneksuar gadishullin e Krimesë në vitin 2014. Rreth 14,000 njerëz janë vrarë dhe të paktën dy milionë janë larguar nga shtëpitë e tyre për shkak të luftimeve. Një marrëveshje “e brishtë” paqeje u arrit në vitin 2015, por konflikti ka vazhduar.

Tani, kreu i aleancës së mbrojtjes ushtarake të NATO-s ka paralajmëruar se ekziston rrezik real për një konflikt të ri, pasi rreth 100,000 trupa ruse janë grumbulluar në kufi.

Moska ka mohuar se planifikon të pushtojë Ukrainën, ndërsa i ka bërë kërkesa të njëpasnjëshme Perëndimit që të mos lejojë zgjerimin në NATO-s në Lindje dhe që Ukraina “të mos bëhet kurrë pjesë e NATO-s.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×