SHBA dhe Gjermania të gatshme për të dërguar tanke në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas muajsh hezitimi, SHBA dhe Gjermania thuhet se planifikojnë të dërgojnë tanke në Ukrainë, në atë që Kievi shpreson të jetë një ndryshim i lojës në fushën e betejës.

Administrata e presidentit amerikan Joe Biden pritet të njoftojë planet për të dërguar të paktën 30 tanke M1 Abrams.

Kancelari gjerman Olaf Scholz gjithashtu thuhet se ka vendosur të dërgojë të paktën 14 tanke Leopard 2.

- Advertisement -

Ambasadori i Rusisë në SHBA tha se lajmi ishte “një tjetër provokim flagrant”.

Zyrtarët ukrainas thonë se kanë nevojë urgjente për armë më të rënda dhe thonë se tanket e mjaftueshme të betejës mund të ndihmojnë forcat e Kievit të rimarrin territorin nga rusët.

Por deri më tani, SHBA dhe Gjermania i kanë rezistuar presionit të brendshëm dhe të jashtëm për të dërguar tanket e tyre në Ukrainë.

Uashingtoni ka përmendur trajnimin dhe mirëmbajtjen e gjerë të kërkuar për Abrams të teknologjisë së lartë.

Ndërkohë Gjermania ka hezituar mes shqetësimeve se dërgimi i tankeve do të përshkallëzonte konfliktin dhe do ta bënte NATO-n një palë të drejtpërdrejtë në luftën me Rusinë.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Vila në emrin e shoqes së së ish-gruas”, gazetarja: Ka dyshime se janë të Ahmetaj

Gazetarja Glidona Daci tha se vilat e sekuestruara njëra në emrin e shoqes së ish gruas dhe tjetra në emrin e bashkëjetueses, mund të...

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

TË FUNDIT

“Vila në emrin e shoqes së së ish-gruas”, gazetarja: Ka dyshime se janë të Ahmetaj

Gazetarja Glidona Daci tha se vilat e sekuestruara njëra në emrin e shoqes së ish gruas dhe tjetra në emrin e bashkëjetueses, mund të...

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×