Alimehmeti: Të gjithë e kemi kaluar virusin RSV brenda moshës 2 vjeç

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku Ilir Alimehmeti ka dhënë sqarime në lidhje me virusin RSV.

Në një intervistë për emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, mjeku tha se ky nuk është virus i rrallë, pasi sipas tij të gjithë e kanë kaluar RSV-në brenda moshës 2-vjeç.

RSV sipas mjekut është një nga viruset më të përhapura që ekziston.

- Advertisement -

“RSV është një nga viruset më të përhapura që ekziston. Brenda ditëlindjes së dytë, ky fëmijë sigurt do të ketë pasur kontaktin e parë me RSV. Pra brenda moshës 2 vjeç të gjithë ne jemi përballur me RSV. Është një nga shkaqet më të shpeshta që ne e quajmë bronkoliti i foshnjës. Ne si shkencë e njohim që nga viti 1956. Nuk është as rasti i parë as i fundit”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Momentet dramatike kur 8-vjeçari nxirret nga rrënojat dhe ribashkohet me nënën e tij

Një seri fotosh dramatike tregojnë 8-vjeçarin Yigit Çakmak duke u nxjerrë nga rrënojat nga punonjësit e urgjencës në Hatay, Turqi, 52 orë pas tërmetit...

Pamje rrëqethëse nga rrënojat, vajza e vogël mban foshnjën në duar dhe kërkon ndihmë

Një tjetër video rrëqethëse është publikuar në rrjet nga tërmeti shkatërrimtar që goditi Turqinë dhe Sirinë. Nga pamjet e filmuara në rrënoja, shihet një vajzë...

LeBron James rekord absolut, shënon historinë në NBA

LeBron James  shënon historinë duke u bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në NBA duke kaluar rekordin e gjatë të Kareem...

TË FUNDIT

Momentet dramatike kur 8-vjeçari nxirret nga rrënojat dhe ribashkohet me nënën e tij

Një seri fotosh dramatike tregojnë 8-vjeçarin Yigit Çakmak duke u nxjerrë nga rrënojat nga punonjësit e urgjencës në Hatay, Turqi, 52 orë pas tërmetit...

Pamje rrëqethëse nga rrënojat, vajza e vogël mban foshnjën në duar dhe kërkon ndihmë

Një tjetër video rrëqethëse është publikuar në rrjet nga tërmeti shkatërrimtar që goditi Turqinë dhe Sirinë. Nga pamjet e filmuara në rrënoja, shihet një vajzë...

LeBron James rekord absolut, shënon historinë në NBA

LeBron James  shënon historinë duke u bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në NBA duke kaluar rekordin e gjatë të Kareem...

VIDEO/ Banorët e Laçit hapin dyert e banesave për turqit: I presim në shtëpitë tona

Kamera e Euronews ishte këtë të mërkurë në qytetin e Laçit, ku mori disa përjetime të qytetarëve në lidhje me tërmetin shkatërrimtar që goditi...

Nuk kursehet Lionel Messi, dhuron shumën e majme për Turqinë dhe Sirinë

Fondacioni i lojtarit të njohur ndërkombëtarisht Lionel Messi ka dhënë një ndihmë të madhe financiare për njerëzit e prekur nga tërtmeti i frikshëm. Mesi dhuron...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×