SHBA e përçarë, kontrolli i institucioneve ende i paqartë pas zgjedhjeve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kontrolli i Kongresit amerikan është ende i paqartë. Ndërkohë, cilado parti që do fitojë dy nga tre shtetet e mbetura, Arizona, Xhorxhia dhe Nevada, do kontrollojë Senatin.

Rezultatet nga Arizona dhe Nevada mund të dalin të premten, ndërsa gara e ngushtë në Xhorxhia, ku asnjë kandidat nuk ka siguruar mbi 50% të votave do të thotë se mund të shkojë në balotazh në dhjetor.

Pavarësisht se demokratët do të humbin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve, humbja nuk ishte aq e hidhur për Joe Biden, i cili uroi demokratët që dolën fitues. “Demokracia fitoi”, tha ai.

- Advertisement -

“Demokracia jonë është vënë në provë në vitet e fundit, por me votën e tyre amerikanët folën qartë dhe provuan se demokracia është ajo që jemi”, tha ai.

Ndërsa demokratët ndihen të lehtësuar pas performancës së tyre, republikanët vazhdojnë të mendojnë se mund të kishin dalë më mirë. Donald Trump ishte mes tyre kur disa nga të preferuarit e tij dështuan.

Në rrjetet sociale ai shkroi: “Ndërsa në disa aspekte zgjedhjet ishin disi zhgënjyese,  nga këndvështrimi im ato ishin një fitore e madhe”.

Në pritje të rezultatit përfundimtar, të dyja palët duket se kanë shumë për të fituar dhe për të humbur. Por një gjë mbetet e qartë, politika amerikane mbetet më e përçarë se kurrë.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Jam i pafajshëm” Rrëzohet kërkesa e ish-shefit të policisë të implikuar me Habilajt

Apeli i Posaçëm Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka rrëzuar kërkesën e ish-shefit të Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode që kërkonte pafajësinë. Ai...

Arrestohen për korrupsion përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave

Përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave, janë arrestuar nga policia e Tiranës pasi shpërdoruan detyrën dhe morën para, për të mos raportuar...

Lufta në Ukrainë, Japonia vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Japonia njoftoi të premten sanksione shtesë kundër Rusisë në përgjigje të veprimeve të fundit të Moskës në Ukrainë, duke ndaluar eksportin e mallrave kryesore...

TË FUNDIT

“Jam i pafajshëm” Rrëzohet kërkesa e ish-shefit të policisë të implikuar me Habilajt

Apeli i Posaçëm Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka rrëzuar kërkesën e ish-shefit të Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode që kërkonte pafajësinë. Ai...

Arrestohen për korrupsion përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave

Përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave, janë arrestuar nga policia e Tiranës pasi shpërdoruan detyrën dhe morën para, për të mos raportuar...

Lufta në Ukrainë, Japonia vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Japonia njoftoi të premten sanksione shtesë kundër Rusisë në përgjigje të veprimeve të fundit të Moskës në Ukrainë, duke ndaluar eksportin e mallrave kryesore...

Pas SHBA-së dhe Gjermanisë, Franca e Kanadaja do të çojnë tanke në Ukrainë

Franca dhe Kanadaja do të furnizojnë Ukrainën me tanke mes sulmeve të vazhdueshme ruse. Vendimi i të dy vendeve ndjek shembullin e Shteteve të Bashkuara...

Kaosi në parlament, PS kërkon përjashtimin e Berishës dhe 5 deputetëve nga Kuvendi

Grupi Parlamentar i PS ditën e sotme i ka paraqitur një kërkesë kryetares së Kuvendit Lindita Nikolla ku kërkojnë marrjen e masës disiplinore për...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×