Zgjedhjet e mesmandatit në SHBA, republikanët nuk arrijnë pritshmëritë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ata mund t’i fitojnë ende të dyja dhomat e Kongresit, por rezultatet e pjesshme në zgjedhjet amerikane të mesmandatit janë zhgënjyese për republikanët. Ndryshe nga sa pritej, demokratët kanë performuar më mirë.

Një prej fitoreve kyçe të demokratëve është ajo e John Fetterman për përfaqësuesin e Senatit në Pensilvani, përballë kandidatit të mbështetur nga Donald Trump, Mehmet Oz.

Por republikanët përforcuan pozitat në bastione të tjera. Marco Rubio, për shembull, mbajti vendin e tij në Senat në shtetin e Floridës, ku Ron de Santis fitoi një mandat të dytë si guvernator.

- Advertisement -

“Kemi arritur shumë më tepër nga sa imagjinohej 4 vjet më parë, por kemi ende shumë punë për të bërë. Personalisht, sapo kam filluar luftën”, Ron De Santis, guvernator i Floridës.

Beteja elektorale mund të përcaktojë fatin e Donald Trump për presidencialet e vitit 2024. Në orët e fundit ai bëri të ditur se më 15 nëntor do të bëjë një njoftim të rëndësishëm. Sidoqoftë, kandidatët e tij kanë pasur një performancë të dobët, gjë që mund t’i bëjë atij të ndërrojë mendje për kandidimin.

Këto zgjedhje do vendosin se kush do të dominojë Kongresin dhe kush do të mbajë postet kyçe në disa shtete. Në shtete si Arizona, Xhorxhia dhe Nevada rezultatet do të kërkojnë disa ditë dhe vetëm atëherë do të mësohet nëse balanca e pushtetit në Uashington ka ndryshuar.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Blinken kritikoi ashpër Kosovën, kongresmeni amerikan: Dëshpëruese, sulmoi një aleat

Kongresmeni amerikan, Ritchie Torres, ka reaguar me tone kritike ndaj deklaratës së Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, drejtuar autoriteteve kosovare për situatën në...

“U kalua vija e kuqe”, Shtuni: S’i duhet Kosovës Oso Kuka, i duhet Ismail Qemali

Eksperti i sigurisë nga SHBA, Adrian Shtuni kohë më parë parashikoi se do të ketë një konflikt së shpejti në veri të Kosovës. Shtuni tha...

Eksperti zbulon çfarë fshihet pas deklaratës së DASH: Kurti t’i vejë gishtin kokës

Eksperti i sigurisë Adrian Shtuni ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Revieë në Euroneës Albania, ku foli në lidhje me përshkallëzimin e tensioneve...

TË FUNDIT

Blinken kritikoi ashpër Kosovën, kongresmeni amerikan: Dëshpëruese, sulmoi një aleat

Kongresmeni amerikan, Ritchie Torres, ka reaguar me tone kritike ndaj deklaratës së Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, drejtuar autoriteteve kosovare për situatën në...

“U kalua vija e kuqe”, Shtuni: S’i duhet Kosovës Oso Kuka, i duhet Ismail Qemali

Eksperti i sigurisë nga SHBA, Adrian Shtuni kohë më parë parashikoi se do të ketë një konflikt së shpejti në veri të Kosovës. Shtuni tha...

Eksperti zbulon çfarë fshihet pas deklaratës së DASH: Kurti t’i vejë gishtin kokës

Eksperti i sigurisë Adrian Shtuni ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Revieë në Euroneës Albania, ku foli në lidhje me përshkallëzimin e tensioneve...

“Po luan me zjarrin”- Milo analizon situatën në Veri: Pse Kurti shkaktoi tensionet

Historiani Paskal Milo ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Review në Euronews Albania, ku analizoi tensionet në veri të Kosovës. Milo tha se...

Tensionet në Veri, analisti: Ka faj edhe Europa, po e mban konfliktin të ngrirë

Analisti Neritan Alibali tha në emisionin Review në Euronews Albania se situata në Veri ndodhi pasi qeveria serbe vazhdon ta konsiderojë veriun tokë serbe dhe...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×