English

SHBA-ja dhe Britania godasin Jamenin, rritet frika e zgjerimit të konfliktit në Gaza

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar kanë kryer gjashtë sulme ajrore kundër objektivave në Jemen, raporton një stacion televiziv i drejtuar nga Houthi, pasi grupi jemenas synon goditjen e anijeve të transportit detar në Detin e Kuq.

- Advertisement -

Katër sulme kishin në shënjestër aeroportin e Hodeidah, portin kryesor në Detin e Kuq, dhe portin detar të Salif në veri të tij, tha Al Masirah TV. Dy sulme ajrore goditën gjithashtu rajonin Al-Thaëra në veri të kryeqytetit të Jemenit, Sanaa, sipas gazetës.

Nuk ka pasur akoma raportime mbi viktima, dhe ushtritë e SHBA dhe Britanisë së Madhe nuk i kanë konfirmuar sulmet. Sulmet e së premtes pasojnë sulmet e SHBA-së dhe Britanisë së Madhe në provincën Hodeidah ku 16 civilë u vranë.

Sulmet e Houthi-ve, SHBA-së dhe Britanisë së Madhe kanë ngritur frikën e një zgjerimi të konfliktit në Gaza, si dhe shqetësimet për përpjekjet për t’i dhënë fund luftës civile të Jemenit. Që nga viti 2014, Houthi-t janë duke luftuar me forcat besnike ndaj qeverisë së njohur ndërkombëtarisht, të mbështetur nga Arabia Saudite.

LEXO GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?