English

SHBA miraton operacionin Rafah, kusht që Izraeli mos t’i kundërpërgjigjet Iranit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SHBA ka miratuar një operacion të mundshëm izraelit Rafah në këmbim të shtetit hebre që të mos kryejë kundërsulme ndaj Iranit, sipas një raporti të së enjtes nga gazeta e Katarit The New Arab.

- Advertisement -

Një zyrtar i lartë i tha The New Arab  se “Kryeministri Benjamin Netanyahu arriti të merrte miratimin amerikan për një operacion ushtarak në Rafah, në këmbim të Izraelit që të përmbahej nga kryerja e një operacioni të gjerë ushtarak kundër Iranit në përgjigje të sulmit të tij të fundit”.

Ai pretendoi se “diskursi i një përgjigjeje izraelite ndaj Iranit bie ndesh me dëshirat e administratës amerikane dhe nuk është realist, duke pasur parasysh pretendimet izraelite se Shtetet e Bashkuara luajtën rolin kryesor në zmbrapsjen e sulmit iranian dhe parandalimin e suksesit të tij”.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?