English

SHBA ndalon asbestin, shkakton mbi 40 mijë vdekje në vit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SHBA-ja ka ndaluar përdorimin asbestit, dhjetëra vite pasi shumica e vendeve të zhvilluara filluan të heqin dorë nga lënda, e cila është provuar që shkakton kancer.

- Advertisement -

Lëvizja e Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit, vjen pas dështimeve të herëpashershme,  në ndalimin e asbestit për më shumë se tre dekada. Përdorimi i asbestit lidhet me rreth 40,000 vdekje vjetore në SHBA, nga kanceri i mushkërive dhe formave të tjera të sëmundjes vdekjeprurëse.

Importi i asbestit ka rënë gradualisht me kalimin e viteve, por ai ende qëndron si një material ndërtimi në miliona shtëpi dhe ndërtesa në të gjithë SHBA.

Lëvizja kundër asbestit nisi në vitet 1980, pasi nisi të hiqej nga çatitë e shkollat në të gjitha shtetet e Amerikës. Në vitin 1989, Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit u përpoq të ndalonte, pasi gjeti prova përfundimtare të rreziqeve të tij, por dy vjet më vonë një gjykatë federale e hoqi ndalimin. Ndërkohë, në botë janë më shumë se 50 shtete qe e kanë ndaluar asbestin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?