English

SHBA: Irani sulmoi një cisternë me lëndë kimike afër Indisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një cisternë kimike u godit nga një dron i nisur nga Irani në Oqeanin Indian të shtunën, thotë ushtria amerikane.

- Advertisement -

Pentagoni tha se anija Chem Pluto u godit “200 milje detare (370 km) nga brigjet e Indisë” në orën 10:00 me kohën lokale.

Një zjarr në bordin e anijes është shuar. Nuk ka pasur viktima.

Irani nuk ka komentuar. Kohët e fundit ka pasur një seri sulmesh me dronë dhe raketa mbi anijet në Detin e Kuq nga rebelët Houthi të mbështetur nga Irani në Jemen.

Në një zhvillim të veçantë, Komanda Qendrore e SHBA (CENTCOM) tha se të shtunën “dy raketa balistike kundër anijeve Houthi u gjuajtën në korsitë ndërkombëtare të anijeve në Detin e Kuq Jugor nga zonat e kontrolluara nga Houthi të Jemenit. Asnjë anije nuk raportohet të jetë prekur nga raketa balistike”.

Ai gjithashtu tha se anija luftarake USS Laboon që patrullonte zonën “rrezoi katër dronë ajror pa pilot me origjinë nga zonat e kontrolluara nga Houthi në Jemen, që ishin në hyrje” në anijen amerikane.

Më vonë atë ditë, një cisternë e naftës së papërpunuar raportoi se ishte goditur nga një dron Houthi në jug të Detit të Kuq, ndërsa një cisternë tjetër pa një aksident.

Rebelët, të cilët kontrollojnë pjesën më të madhe të Jemenit, pretendojnë se synojnë anijet e lidhura me Izraelin mbi luftën e vazhdueshme në Gaza.

Shumë grupe të mëdha globale të anijeve kanë pezulluar

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×