English

SHBA nuk do tolerojë sulmet bërthamore ruse, thotë këshilltari i sigurisë kombëtare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SHBA nuk do të bëjë asnjë dallim në përgjigjen e saj ndaj Rusisë nëse kjo e fundit do të përdorë armët bërthamore në luftën e saj me Ukrainën.

- Advertisement -

Kështu ka deklaruar këshilltari për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, në një intervistë për CNN.

Ai tha se është detyrë e SHBA për të reaguar nëse Rusia bën një veprim të tillë.

“Nga perspektiva jonë, ne besojmë se është detyrë e Shteteve të Bashkuara, duke punuar me aleatët dhe partnerët tanë të NATO-s dhe vende të tjera përgjegjëse në mbarë botën, duke përfshirë Kinën dhe Indinë, për t’i dërguar një mesazh shumë të qartë dhe vendimtar Rusisë që ata nuk duhet të mendojë përdorimin e armëve bërthamore në këtë konflikt”, është shprehur ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?