U ndalohet hyrja në territorin e SHBA disa refugjatëve afganë në Kosovë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SHBA u ka ndaluar hyrjen në territorin e saj disa refugjatëve afganë që ndodhen aktualisht në një bazë ushtarake në Kosovë.

Lajmi konfirmohet nga agjencia amerikane e lajmeve ‘Axios’, e cila i referohet dy zyrtarëve amerikanë.

Kjo është hera e parë që administrata e Biden refuzon afganët që janë strehuar përkohësisht jashtë SHBA dhe pritet të prekë 16 refugjatë.

- Advertisement -

Ata po kalojnë përmes një procesi vetingu para se të hyjnë në territorin amerikan.

Kontrolli po bëhet për arsye sigurie në mënyrë që të identifikohen personat që mund të kenë lidhje me tabelanët apo organizatat terroriste.

DASH po shqyrton dy mundësi për afganët që do t’u ndalohet hyrja në SHBA.

Një rrugë është bashkëpunimi me talebanët për t’i rikthyer në Afganistan.

Kurse alternativa e dytë është kërkimi i vendeve që mund t’i strehojnë.

Më shumë se 100 mijë refugjatë nga Afganistani, përfshirë ata që punonin për qeverinë amerikane dhe që luftuan talebanët, u larguan nga vendi në fund të vitit të kaluar.

Rreth 76 mijë prej tyre u lejuan që të hynin në SHBA duke marrë statusin e emigrantit afatgjatë.

Rastet e dyshimta, përfshirë ata që mund të kishin lidhje me terroristët u dërguan bashkë me familjet e tyre në kampin e KFOR-it në Ferizaj, ku aktualisht gjenden rreth 100 persona.

SHBA arriti marrëveshje me qeverinë e Kosovës për t’i strehuar ata për 365 ditë, në mënyrë që të kontrollohen për lidhjet e dyshimta.

Në bazë të kësaj marrëveshjeje, disa nga afganët që u është refuzuar hyrja në SHBA, do të duhet të largohen nga Kosova në shtator.

DASH pritet të informojë qeverinë e Kosovës për këtë vendim gjatë ditës së hënë si dhe refugjatët afganë.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×