SHBA vendos sanksione për vajzat e Putinit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SHBA ka vendosur sanksione ndaj rrethit të ngushtë të presidentit rus, Vladimir Putin, përfshirë vajzat e tij.

Lista gjithashtu përfshin familjen e ministrit të Jashtëm, Sergei Lavrov dhe bankat kryesore në Rusi.

Masat e reja vijnë pas zbulimit të mizorive të trupave ruse në Ukrani, përfshirë trupat e civilëve të masakruar në rrugët e Bucha, afër Kievit.

- Advertisement -

Rusia thotë se imazhet janë të sajuara nga zyrtarët e Kievit.

Edhe pse imazhet satelitore tregojnë civilë të vrarë gjatë kohës që rusët kishin në kontroll Bucha, Putin tha të mërkurën se “është provokim nga regjimi i Kievit”.

SHBA thotë se vajzave të Putinit, Katerina Vladimirovna Tikhonova dhe Maria Vladimirovna Vorontsova, u janë bllokuar pronat.

Sipas Uashingtonit, vajzat e Putinit ishin shënjestër e sanksioneve për shkak se kanë në kontroll asete të babait.

Ndërkohë dhe Mbretëria e Bashkuar ka vendosur sanksione të reja ndaj 8 oligarkëve dhe bankave ruse.

Bashkimi Evropian po diskuton mundësinë për të ndaluar importin e qymyrit.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

Anulohet “Sunny Hill”, e konfirmon Dua Lipa

“Sunny Hill” vitin e kaluar erdhi me dy koncerte tre-ditore, një në Tiranë dhe një në Prishtinë. Këtë vit festivali nuk do të mbahet. Lajmi...

“Rama thika pas shpine Kosovës”, Berisha: Ka qenë dhe është ndihmës i Vuçiç

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në një deklaratë për mediat se situata në Veri është dramatike, më e rënda që pas luftës në Kosovë. Berisha u...

TË FUNDIT

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

Anulohet “Sunny Hill”, e konfirmon Dua Lipa

“Sunny Hill” vitin e kaluar erdhi me dy koncerte tre-ditore, një në Tiranë dhe një në Prishtinë. Këtë vit festivali nuk do të mbahet. Lajmi...

“Rama thika pas shpine Kosovës”, Berisha: Ka qenë dhe është ndihmës i Vuçiç

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në një deklaratë për mediat se situata në Veri është dramatike, më e rënda që pas luftës në Kosovë. Berisha u...

Berisha: S’i njohim zgjedhjet aty ku janë vjedhur vota, kemi prova

Sali Berisha deklaroi për mediat se kanë provat për krim elektoral në zgjedhjet e 14 majit. Në vazhdën e kësaj Berisha pohoi se rezultatin e...

Zyrtare| Messi largohet nga skuadra e Paris Saint Germain

Menaxheri i PSG-së, Christophe Galtie konfirmoi këtë të enjte se Lionel Messi do të largohet nga PSG në fund të sezonit. Galter i bëri deklaratat...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×