English

Shembet skena e mitingut zgjedhor në Meksikë, 9 të vdekur dhe 50 të plagosur

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën nëntë persona u vranë, duke përfshirë një fëmijë, dhe rreth 50 u plagosën pasi një pjesë e një skene u shemb në një tubim të fushatës në shtetin verior meksikan të Nueva Leon, tha guvernatori lokal, raporton BBC.

- Advertisement -

Incidenti ndodhi ndërsa kandidati presidencial i qendrës së majtë Jorge Alvarez Maynez po mbante një fjalim në qytetin San Pedro Garza García, pranë Monterrey-t. Mainez nuk u lëndua në shembje dhe u pa duke folur me mbështetësit pas incidentit. Është raportuar se disa anëtarë të ekipit të tij janë plagosur.

Shembja u shkaktua nga një erë e papritur, shkroi Maynez në një postim në Platformën X.

Në një video të postuar në rrjetet sociale, Maynez u pa duke përshëndetur përkrahësve të tij dhe më pas vrapon në pjesën e pasme të skenës për siguri, ndërsa kuptoi se një pjesë e strukturës po përmbysej. Njerëzit mund të dëgjohen gjithashtu duke bërtitur dhe duke vrapuar nga skena.

“Ajo që ne përjetuam ndodhi në vetëm pak sekonda: erdhi një erë e stuhishme, një erë e papritur dhe, për fat të keq, u shemb skenën, duke rezultuar në një aksident fatal”, u tha Maynez gazetarëve në vendngjarje, sipas agjencisë së lajmeve AP.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?