Shkolla me printer 3D për Ukrainën, projekti i OJQ-ve për rindërtimin e vendit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lufta në Ukrainë ka çoroditur sistemin shkollor në vend. Këta fëmijë në Lviv, në perëndim të vendit, kanë vazhduar të marrin mësim dhe kanë mësuar të mbledhin pajisjet e tyre dhe të strehohen sapo të dëgjojnë tingujt e sirenave të alarmit. Të tjerë nuk janë aq me fat.

Vlerësohet se mbi 2 mijë shkolla janë shkatërruar ose dëmtuar gjatë luftës. Rindërtimi i tyre, sipas këtij drejtori shkolle, duhet të jetë prioriteti i ringritjes së infrastrukturës dhe duhet bërë me urgjencë.

“Nëse investon para’, duhet të investosh për vite me radhë. Duhet të ndërtohen shkolla, jo si barrakat e ndërtuara dikur në vitet ‘50 dhe ‘60 kur mësimi ishte i imponuar, por hapësira ku fëmijët të marrin dijet që duan, ku të studiojnë me kënaqësi”, tha Oles Pohranychnyi, drejtor i “Shkollës së Lirisë dhe Kujdesit”.

- Advertisement -

Në këtë kontekst, ndërtimi i një shkolle ka filluar përmes një printeri 3D të siguruar nga organizata joqeveritare “Team 4 Ukraina”. Themelet e godinës janë hedhur, por printeri nuk do të mbërrijë përpara fillimit të vitit të ri. Për pasojë, ndërtimi do të nisë në mars, kur temperaturat të rriten mbi 5 gradë Celsius dhe do të zgjasin më pak se një muaj. Ky ndërtim, për drejtuesit e OJQ-së, nuk është gjë tjetër veçse hapi i parë.

“Duhet të tregoj teknologjinë, të tregoj një projekt, diçka me rëndësi dhe shkolla është mënyra më e mirë për të përmbledhur nevojat që kanë njerëzit në terren. Natyrisht, më vonë do të ndërtojmë spitale dhe shtëpi, pasi shumë njerëz kanë humbur gjithçka. Gjithsesi, kjo është faza tjetër. Së pari duhet të tregojmë dhe pastaj të ndërtojmë”, u shpreh Jean-Christophe Bonis, themelues i “Team4UA.

Pjesa dërrmuese e thuajse 7 milionë ukrainasve që kanë lënë vendin për t’i shpëtuar luftës janë fëmiijë. Garantimi i mësimit për ta kur të jenë kthyer do të jetë një nga sfidat më të mëdha për Ukrainën kur lufta të ketë përfunduar.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Apeli i GJKKO cakton masën e sigurisë për Fredi Beleri

Gjykata e Posaçme të Apelit ka lënë në fuqi masën e arrestit me burg për Fredi Belerin ndërsa ka vendosur detyrim paraqitjeje për Pandeli...

EMRI| Arrestohet në Shkodër 47-vjeçari i dënuar me 14 vjet burg për drogë në Itali

Policia e Shkodrës ka vënë në pranga një 47-vjeçar të dënuar në shtetit italian për prodhim dhe shitje narkotikësh. Armand Dani (Isaj), 47 vjeç, banues...

Roma dështon në finale, vëmendjen e merr gjesti i Murinjos: Nuk i dua këto medalje

Roma nuk mundi dot ta nginte lart trofeun e Europa League pas humbjes me penallti përballë Seviljas. Koha e rregullt e ndeshjkes përfundoi në baraspeshë,...

TË FUNDIT

Apeli i GJKKO cakton masën e sigurisë për Fredi Beleri

Gjykata e Posaçme të Apelit ka lënë në fuqi masën e arrestit me burg për Fredi Belerin ndërsa ka vendosur detyrim paraqitjeje për Pandeli...

EMRI| Arrestohet në Shkodër 47-vjeçari i dënuar me 14 vjet burg për drogë në Itali

Policia e Shkodrës ka vënë në pranga një 47-vjeçar të dënuar në shtetit italian për prodhim dhe shitje narkotikësh. Armand Dani (Isaj), 47 vjeç, banues...

Roma dështon në finale, vëmendjen e merr gjesti i Murinjos: Nuk i dua këto medalje

Roma nuk mundi dot ta nginte lart trofeun e Europa League pas humbjes me penallti përballë Seviljas. Koha e rregullt e ndeshjkes përfundoi në baraspeshë,...

Rama takon Vuçiç në Moldavi, zbardhen detaje nga biseda

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka publikuar një foto me kryeministrin Edi Rama në takimin e dytë të Komitetit Politik Europian në Moldavi. I pranishëm ishte...

Ben Andoni: Pse Kurti nuk duhej të kërkonte ndihmë nga Erdogan

Gazetari Ben Andoni tha në një intervistë për Euronews Albania se atributet e presidentit serb Aleksandër Vuçiç në Serbi dhe atributet e presidentes Vjosa...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×