English

Shkolla në Teksas ku çdo nxënës është një nënë adoleshente

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në fund të një viti në të cilin amësia ka qenë në qendër të debatit të pasionuar në SHBA, një shkollë në Teksas për nënat adoleshente tregon se si po mbështeten dhe riformohen jetët e të rinjve.

- Advertisement -

Ishte fillimi i vitit 2021 dhe Helen kishte ngrënë më shumë se zakonisht. Shpejt 15-vjeçarja nuk mund të shpjegonte pse oreksi i ishte rritur kaq shumë, shkruan BBC.

“A është normale kjo?” pyeti ajo motrën e saj më të madhe. Mund të jetë, sugjeroi motra e saj.

Në ditëlindjen e saj, ajo mësoi se ishte shtatzënë.

“Nuk mund ta besoja”, tha Helen.

Së shpejti, miqtë e saj e shmangën dhe babai i fëmijës së saj, një shok klase, ndaloi së foluri me të.

“Unë nuk doja të zihesha me ta”, tha Helen.

Më në fund, afër fundit të shtatzënisë, ajo vendosi të ndërrojë shkollën.

Nga jashtë, Lincoln Park duket si çdo shkollë tjetër e mesme amerikane, tulla me rërë, autobusë shkollorë të parkuar përpara dhe flamuri amerikan që fluturon në erë.

Por në brendësi, krahas tingujve të adoleshentëve që shkojnë në klasë janë të qarat dhe zhurmat e foshnjave.

Në muret e tij, postera që inkurajojnë të shkojë në kolegj ulen përkrah atyre që promovojnë shërbimet e shtatzënisë dhe klasat e prindërimit.

Dhe pranë ndërtesës kryesore është një qendër ditore.

Shkolla në Brownsville, Teksas, një qytet në kufirin SHBA-Meksikë, është një nga ofruesit e fundit të një shërbimi arsimor specifik për të mësuar nënat adoleshente.

Shkalla e lindjeve të adoleshentëve në SHBA ka rënë në tre dekadat e fundit, por në mesin e grave të reja hispanike, ajo mbetet shumë më e zakonshme sesa për pjesën tjetër të popullsisë.

Latinët kanë normat më të larta të shtatzënisë tek adoleshentët nga çdo grup, dhe ekspertët paralajmërojnë se pas një vendimi të Gjykatës së Lartë të vitit 2022 për të goditur mbrojtjen federale ndaj abortit, shifrat ka të ngjarë të rriten.

Pothuajse të gjithë studentët në Lincoln Park High, i cili u ka shërbyer ekskluzivisht nënave adoleshente që nga viti 2005, janë të moshës nga 14 deri në 19 vjeç. Të gjithë ata janë latinë – një reflektim i popullsisë 94% hispanike të qytetit si dhe nivelet më të larta të shtatzënive adoleshente. Shumica janë me të ardhura të ulëta dhe disa janë banorë meksikanë të lindur në Amerikë, të cilët kalojnë kufirin çdo ditë nga Matamoros, Tamaulipas për të ndjekur mësimet në SHBA.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?