Shkon në 54 numri i të vdekurve nga shpërthimi kamikaz në Pakistan

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Numri i të vdekurve në sulmin kamikaz të ndodhur një ditë më parë në Pakistan u rrit në 54.

Sulmi ndodhi në një tubim zgjedhor të klerikut dhe politikanit pro-taleban Fazlur Rehman në Bajur, një distrikt në provincën Khyber Pakhtunkhwa të Pakistanit.

Funeralet po mbahen në të gjithë Pakistanin dhe qeveria është zotuar të kapë ata që qëndrojnë pas sulmit vdekjeprurës, për të cilin ende askush nuk ka marrë përgjegjësinë.

- Advertisement -

Policia pakistaneze tha se një hetim fillestar tregoi se një fraksion rajonal i Shtetit Islamik mund të jetë përgjegjës për këtë sulm në një tubim elektoral të Partisë Islamike anti-Taliban Jamiat Ulema, e cila drejtohet nga kleriku dhe politikani i linjës së ashpër Fazlur Rehman.

Dhjetëra persona që morën lëndime të lehta u liruan nga spitali, ndërsa të plagosurit rëndë u transferuan në kryeqytetin e provincës Peshaëar me helikopterë ushtarakë. Numri i të vdekurve vazhdon të rritet pasi shumë nga të plagosurit rëndë po vdesin në spitale, i tha mjeku Gul Nasib një gazetari të Reuters.

Rehman nuk mori pjesë në tubimin e djeshëm të mbajtur nën një tendë të madhe pranë një tregu në rrethin Bajur të provincës Khyber Pakhtunkhwa, e cila kufizohet me Afganistanin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...

TË FUNDIT

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...

Mesazhet në Kongresin e PS për 21 janarin, Klosi: Kam qenë në bulevard, secili…

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi tha në emisionin Review në Euronews Albania se 21 janari është një ngjarje që ka shenjuar PS. Ai...

Mesazhet për drejtësinë, Klosi: Goditje vetëm nga krahu jonë, duhet dhe krahu tjetër

Sekretari i Përgjithshëm i PS, Blendi Klosi, ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Review, në Euronews Albania, ku komentoi mesazhet për drejtësinë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×