Shmanget sulmi terrorist në Belgjikë, arrestohen 8 anëtarë të një celule xhihadiste

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia në Belgjikë ka arrestuar 8 persona të dyshuar se ishin gati të kryenin një sulm terrorist në vend.

Lajmin e ka bërë të ditur zyra e prokurorit federal, sipas të cilës kontrolle të shumta janë kryer në Bruksel, Anversë dhe në qytetin kufitar Eupen.

Sipas burimeve zyrtare, të arrestuarit ishin persona të radikaliuar që në moshë të vogël dhe dyshohet se i përkisnin një lëvizjeje xhihadiste.

- Advertisement -

Në detaj janë tre të arrestuarit në kuadër të një hetimi të prokurorisë në Bruksel dhe 5 të tjerë në kuadër të një hetimi analog në Anversa.

“Mes dy rasteve ka lidhje, por hetime të mëtejshme do të tregojnë se deri në çfarë pike të dyja çështjet janë ndërthurur”, ka deklaruar një nga burimet pranë gjyqësorit belg.

Të paktën dy nga personat e përfshirë dyshohen se po përgatisnin një sulm terrorist, por objektivi i atentatit nuk është zbuluar ende.

Ata vazhdojnë të jenë të ndaluar për t’u marrë në pyetje dhe vetëm më pas prokurori do të vendosë nëse do të konfirmojë arrestimin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 







LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

TË FUNDIT

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...








Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×