Shpërdoruan detyrën, arrestohen 6 inspektorët e Portit të Durrësit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ditën e sotme janë arrestuar 6 inspektorë të Portit të Durrësit, pasi akuzohen për “Korrupsion pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Shpërdorim të detyrës”.

Mësohet se në pranga kanë rënë:

1-Inspektor K. S., 57 vjeç, me detyrë kontrollor në Stacionin e Policisë P.K.K. Port Durrës

- Advertisement -

2- Inspektor L. Ç., 32 vjeç, me detyrë kontrollor në Stacionin e Policisë P.K.K. Port Durrës

3- Inspektor M. F., 30 vjeç, me detyrë kontrollor në Stacionin e Policisë P.K.K.Port Durrës

4- Inspektor N. K., 60 vjeç, me detyrë kontrollor në Stacionin e Policisë P.K.K. Port Durrës

5- Inspektor I. V., 28 vjeç, me detyrë kontrollor në Stacionin e Policisë P.K.K. Port Durrës

6- Inspektor E. M., 48 vjeç, me detyrë kontrollor në Stacionin e Policisë P.K.K.-Port Durrës

Nga hetimet e kryera rezulton se punonjësit e mësipërm të policisë, duke keqpërdorur atributet që u jep detyra në P.K.K Port Durrës, lejonin hyrje-dalje të shtetasve të cilët kishin ndalesa për udhëtimin në zonën Shengen në këmbim të vlerave monetare, të cilat varionin nga 5 deri në 100 euro.

Gjithashtu, Gjykata e Shkallës së Parë Durrës, në funksion të këtij procedimi, ka caktuar masat e sigurimit personal “Detyrim paraqitje në policinë gjyqësore” për 20 shtetas, të dyshuar për veprën penale të “Korrupsionit aktiv ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”. Nga hetimet e kryera ka rezultuar se këta shtetas kanë kryer ndërveprime korruptive ndaj punonjësve të policisë të përmendur më lart.

Vazhdojnë hetimet për identifikimin e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari të paligjshme.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...

TË FUNDIT

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...

Granata dore e armë zjarri, detaje nga sulmi në Veri ku mbeti i vrarë 1 polic

Në orët e para të mëngjesit të së dielës është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Lajmi është...

Nis procesi i votimit në Kukës, 46 mijë qytetarë do të zgjedhin kryebashkiakun

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×