Shqiptarët shpëtuan amerikanët, Aliçkaj: Doja ta bëja film, më refuzuan skenarin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Disa ditë më parë Yuri Kim postoi në faqen zyrtare të ambasadës një falënderim special për të gjithë ata shqiptarë që ndihmuan 30 amerikanë gjatë Luftës së Dytë Botërore, mes tyre 13 vajza dhe gra infermiere.

Një histori të tillë, Ylljet Aliçkaj, shkrimtar dhe publicist ka dashur ta bëjë film, por nuk është pranuar skenari.

“U ngacmova nga kjo histori që është një nga simbolet e një vlere që shqiptarët e kanë treguar tashmë. Kjo më intrigoi për të filluar skenarin para një viti e gjysmë dhe duke shkruar skenarin më rezulton një historian britanik, i cili nuk e di kush i ka thënë që po bëja skenar filmi, dikush nga Shqipëria dhe përfundimisht e mbyllëm si bashkautor,” – u shpreh Aliçkaj.

- Advertisement -

Ai tregoi se historiani u mor shumë me pjesën historike dhe anglishten e mirë, ndërsa vetë Aliçkaj u mor me bazën. Sipas tij, skenari ka përfunduar, por është cilësuar si skenar i dobët dhe nuk është miratuar për t’u bërë film.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...

TË FUNDIT

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...

Roma zhgënjen në Europa League, spanjollët “Zot” të kompeticionit evropian

Sevilla ka konfirmuar dhe një herë tjetër se është “Zot” në kompeticionin e Europa League. Spanjollët regjistruan një tjetër trofe, ndërsa në finalen e...

Kurti nuk tërhiqet: Kosova nuk do të lejojë struktura paralele në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi këtë të enjte se kryetarët e komunave të zgjedhur në veri të Kosovës do të vijojnë të ushtrojnë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×