Shqiptarët të tretë për marrjen e shtetësisë në vendet e BE

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqiptarët janë të tretët që kanë marrë më shumë shtetësi në vendet e Bashkimit Evropian gjatë vitit 2020 pas marokenëve dhe sirianëve.

Gjatë vitit 2020, 729 mijë persona morën shtetësinë e një vendi anëtar të Bashkimit Evropian ku ata jetojnë, duke shënuar një rritje me 3% krahasuar me një vit më parë, bën të ditur Eurostat.

Rritja duket se është ndikuar nga shtetësitë e dhëna në Spanjë, mbi 27 mijë më shumë krahasuar me 2019. Gjithashtu më shumë shtetësi ka dhënë Holanda, Suedia dhe Portugali.

- Advertisement -

Në kontrast, Franca ka dhënë më pak shtetësi (-23 300) krahasuar me një vit më parë, ndjekur nga Gjermania (-20 800), Belgjika (-6 700) dhe Rumania (-4 000).

Shumica (85%) e atyre që kanë marrë shtetësinë në vendet e BE-së janë qytetarë të vendeve jashtë Evropës.

Të parët në numër janë marokenët, ndjekur nga sirianët dhe shqiptarët. Në 2020, 68 900 marokenë kanë marrë shtetësi në vendet e BE-së, ku shumica janë në Spanjë, Itali dhe Francë.

Shqiptarët janë të tretët pasi 40 500 kanë marrë shtetësi në vendet e BE gjatë 2020, pasi sirianëve (50 200). Shumica, rreth 72% e totalit e kanë marrë shtetësi italiane.

Vendet e BE-së që japin më shumë shtetësi – që quhet ndryshe natyralizim – për numër banorësh janë Suedia, Portugalia, Holanda dhe Finlanda.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×