English

Si mund të ndikojë zgjerimi i ekstremit të djathtë në Evropë në vendimet e BE?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

E djathta ekstreme vazhdon ngritjen e saj në të gjithë Bashkimin Evropian. Çfarë ndikimi mund të ketë në vendimmarrje në Bruksel?

- Advertisement -

Qeveritë e shteteve anëtare që përfshijnë forcat politike të ekstremit të djathtë dhe euroskeptik do të jenë në gjendje të ushtrojnë ndikimin e tyre në të ardhmen e Bashkimit Evropian në dy mënyra, sipas Dave Sinardet, shkencëtar politik në Universitetin e Lirë të Brukselit, i intervistuar nga Euronews.

” Nga njëra anë, ata mund të zbrazin politikën evropiane nga brenda. Nga ana tjetër, këta udhëheqës të ekstremit të djathtë mund të fillojnë të kuptojnë se ata gjithashtu kanë nevojë që Bashkimi Evropian të jetë në gjendje të përmbushë një sërë premtimesh që i kanë bërë elektoratit të tyre kombëtar, veçanërisht në aspektin e sigurisë dhe emigracionit ”, tha shkencëtari.

Dick Schoof, ish-kreu i shërbimit sekret, mori detyrën si kreu i qeverisë holandeze të martën, pas fitores zgjedhore të Partisë së Lirisë së ekstremit të djathtë (PVV), e udhëhequr nga Geert Wilders, shtatë muaj më parë.

Marrëveshja e koalicionit, e titulluar “Shpresa, Guximi dhe Krenaria”, paraqet masa të ashpra për azilkërkuesit, anulon bashkimin familjar për refugjatët dhe kërkon të reduktojë numrin e studentëve ndërkombëtarë që studiojnë në vend.

Ky qëndrim do të ndikojë në mënyrën se si do të zbatohet pakti evropian për migracionin dhe azilin në këtë vend.

“ Për sa i përket politikave të migracionit, ne kemi parë që Partia Popullore Evropiane (e qendrës së djathtë) të miratojë qëndrime gjithnjë e më radikale për Marrëveshjen e Gjelbër, butoni i pauzës u shtyp disa muaj më parë, pra, suksesi i fundit e drejta tashmë është reflektuar në politikat evropiane në mënyra të ndryshme ”, shpjegon politologu.

Hungaria është i vetmi shtet anëtar ku një parti e djathtë radikale ka shumicën në pushtet. Përveç Holandës, e djathta ekstreme është pjesë e qeverive të koalicionit në Itali, Finlandë, Republikën Çeke dhe Kroaci. Franca mund të jetë e ardhmja, duke pasur parasysh rezultatet e 30 qershorit.

Nëse fitorja e Tubimit Kombëtar konfirmohet më 7 korrik, Emmanuel Macron do të ishte më i izoluar.

Ai do të humbiste kontrollin mbi shumë politika të brendshme si ato që kanë të bëjnë me ekonominë dhe drejtësinë dhe do të ushtronte më pak ndikim në Këshillin Evropian, i cili bashkon liderët e 27 vendeve të BE-së.

“ Ai do të jetë, në fakt, një president i dobësuar rreth tryezës evropiane, gjë që mund të ketë ndikim edhe në aksin franko-gjerman, i cili është historikisht dhe ende sot një nga shtytësit kryesorë të politikës evropiane ”, shton ai.

Përveç migrimit dhe Marrëveshjes së Gjelbër, menaxhimi i luftës në Ukrainë dhe mbështetja për vendet kandidate për në BE janë ndër fushat që mund të preken më shumë.

Megjithatë, për këto tema, mungesa e pikëpamjeve të përbashkëta mund të vështirësojë ndryshimin e kursit.

Disa liderë të ekstremit të djathtë, si kryeministri italian Giorgia Meloni, kanë një reputacion për të qenë mjaft konstruktivë brenda BE-së.

Presidentja aktuale e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, thekson shpesh se Giorgia Meloni është pro-evropiane, pro sundimit të ligjit dhe pro-ukrainas dhe se ajo mund të luajë një rol thelbësor në politikat evropiane gjatë pesë viteve të ardhshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?